materiaal. Lelijker gevelsteen is er nooit geweest, maar dat moest de tijd nog leren. In Zandvoort werd in 1909 de bouw van 20 woonhuizen voor een bedrag van 27.995,— aangenomen, zo'n 1.400,— per stuk dus. Er werd op dit karwei ongeveer 3.000,— verdiend. In datzelfde jaar werd aan de Bos en Duinlaan in Bloemen- daal de Christelijke Bos en Duinschool. bestaande uit acht klaslokalen en een gymnastiekzaal, gebouwd voor een bedrag van 28.960, Behalve bovengenoemde vrij grote werken was het bedrijf ook ingesteld op zo genaamd burgerwerk, dat wil zeggen onderhoudswerk zaamheden, kleine verbouwingen, zogezegd 'kleine aan nemingen'. Een vaste klantenkring van particulieren en instellingen zorgde regelmatig voor voldoende werk voor zo'n tien man personeel, timmerlieden, metselaars en opperlieden. Wat betreft de bouwactiviteiten voor instellingen moe ten worden genoemd de Provincie Noordholland voor werkzaamheden aan het woonhuis met bijgebouwen van de Commissaris van de Koningin aan de Nieuwe Gracht 7, het Rijk voor wat betreft de Justitiegebouwen, Huis van Bewaring en Strafgevangenis, de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente voor het onder houd aan de Grote Kerk, Nieuwe Kerk en Janskerk, alsmede restauratiewerkzaamheden aan de Grote Kerk. Vermeldenswaardig is dat tot het onderhoudswerk van de kerken ook het stoffen en vegen van de gebouwen, het koper poetsen en in de was zetten van meubilair behoorde. Bij voorname klanten zoals de Commissaris van de Koningin en de Griffier van de Provinciale Staten moest bijvoorbeeld ook de vuilnisbak op gezette tijden op straat worden gezet, voordat de gemeentelijke Rei niging met de vuilniswagen langs kwam. Er moesten messen worden geslepen en soms moest de kachel wor den gestookt. Dat kon toen allemaal; de uurprijs van ongeveer twintig cent bij een weekloon van het personeel van rond de tien gulden was er dan ook naar. Van Ommeren was behalve een actieve en geroutineerde aannemer ook makelaar en als zodanig belast met koop en verkoop van onroerende goederen en het beheer van huizen voor derden. Toen de afdeling Haarlem van de Nederlandse Aannemersbond op 2 oktober 1896 werd opgericht trad Van Ommeren toe als lid en vervulde verschillende bestuursfuncties. Zo was hij ie secretaris van 1896-1901, 2e voorzitter van 1907-1910 en ie voor zitter van 1910 tot zijn overlijden in 1911. Voorts was hij actief op kerkelijk gebied, diaken van de Hervormde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 158