Na het overlijden van Van Ommeren werd het bedrijf op dezelfde voet door zijn dochter Dina voortgezet, nu onder de naam 'Weduwe M. van Ommeren'. Zij was immers van de hele gang van zaken op de hoogte en verzorgde reeds grotendeels de administratie en corres pondentie. Het bleef nu echter een bedrijf van onder- houds- en restauratiewerkzaamheden en kleine aanne mingen. Aan groot werk en woningbouw werd niet meer gedaan. Er was voldoende werk voor zo'n tien man personeel, waarvan velen al jaren in dienst waren. De eerste jaren waren niet gemakkelijk. Hoewel het vermogen van Van Ommeren op het tijdstip van overlij den 63.350,— bedroeg, voor die tijd een aanzienlijk bedrag, waren de liquide middelen vrij beperkt. Er moest nogal wat worden afbetaald aan leveranciers en onderaannemers. Maar met een voorzichtig beleid wa ren na enkele jaren de problemen achter de rug. Inmiddels was Dina verloofd met de bouwkundige Jo hannes Cornelis Cramer, zoon van schilder Cramer uit de Jansstraat 10. Het was nu de bedoeling dat deze Joh. C. Cramer de zaak zou gaan leiden. Cramer had de driejarige hbs doorlopen en had op de Burgeravond school de opleiding voor opzichter/tekenaar gevolgd. Hij had de praktijk van het bouwvak geleerd als volontair in de bedrijven van zijn oom C.J. Cramer op de Nieuwe Groenmarkt en van zijn aanstaande schoonvader Van Ommeren. Verder had hij gewerkt op de architecten bureaus van Van Logchem en Meppelink. Uit de correspondentie blijkt dat Cramer reeds vanaf eind 1911, zij het niet officieel, bij de zaak was betrok ken. Hij maakte toen al begrotingen en verzorgde een deel van de correspondentie. Een interessante bijzonderheid is nog de wijze van admi nistratie. Uiteraard geheel met de hand. Brieven en offertes werden met een speciale inktsoort geschreven en vervolgens gekopieerd met behulp van een kopieboek en kopieerpers. Dit ging als volgt te werk: het beschre ven blad werd in het kopieboek gelegd, dat uit 500 vel zeer dun papier bestond, en wel onder een blanco velletje. Dit werd met water nat gemaakt, waarna het geheel onder een pers ging, die werd aangedraaid en daarop verscheen in het kopieboek een afdruk van de brief. Een kopieboek van 16 mei [911 tot 20 maart 1927 is bewaard gebleven. Veel afdrukken zijn thans nog te lezen, hoewel de ontcijfering veelal niet eenvoudig is. In 1927 werd de eerste schrijfmachine aangeschaft, waar- 159

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 161