Het tijdvak van Johannes Cornelis Cramer: 1913- T946 door meerdere kopieën konden worden gemaakt die uiteraard veel duidelijker waren. Ook nog vermeldens waard is de aansluiting van de zaak op het telefoonnet. De Nederlandse Bell Telefoon Maatschappij begon haar werk in Haarlem in 1881. In september 1884 waren er 55 aansluitingen in Haarlem, op 1 januari 1897 waren het er 188 en op 10 november 1898 315 stuks. Waarschijnlijk kreeg Van Ommeren met nummer 226 (dit wil zeggen de 226e abonnee) in de loop van 1897 een telefoonaan sluiting voor de zaak. Bij de automatisering van het telefoonnet in 1926 werd het nieuwe nummer 10226. In het huidige nummer van de zaak is van het nostalgische 226 niets meer terug te vinden. Op 31 juli 1913 traden Dina van Ommeren en de op 7 oktober 1887 geboren Jan Cramer in het huwelijk. Aangezien de huwelijksaanbrengst vrijwel geheel van de zijde van Dina kwam, werden er huwelijkse voorwaar den gemaakt. De zaak kwam echter op naam van Joh. C. Cramer en de officiële naam werd J.C. Cramer Jr. Firma Wed. M. van Ommeren en als zodanig ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel. Cramer kwam zoals men dat pleegt te zeggen in een 'opgemaakt bed' en samen met zijn zakelijk ingestelde echtgenote, die van alles op de hoogte was, lukte het uitstekend. Vooral het onderhoud en de restauratie van de Grote Kerk vormde jaarlijks een belangrijke vaste bron van inkomsten. Van maart tot en met november waren veelal twee a drie man aan het werk in of aan het kerkgebouw. En toen dan ook in 1916 bij het 20-jarig jubileum van de Afdeling Haarlem van de Nederlandse Aannemersbond een ge denkboekje verscheen, stonden daar rijmpjes in over verschillende leden die slechts met hun initialen werden aangeduid. Zo stond er bij J.C.Jr.: Ik heb liever nog dat onze kas van de laatste cent berooid is, dan dat ik het beleven zal dat de Grote Kerk voltooid is. De restauratiewerkzaamheden bleven doorlopen tot be gin jaren veertig. Omstreeks 1926 bleek dat de ramen van de hoge lichtbeuk van de kerk weer aan herstel toe waren. De grote restauratie welke in 1875 was begonnen en in 1915 was afgerond, bleek dus na ruim tien jaar alweer te zijn achterhaald. Wat dat betreft is er tegen woordig niets nieuws onder de zon. Tot eind jaren dertig werden jaarlijks een aantal ramen vernieuwd. Schrijver dezes heeft hieraan omstreeks 1935 nog meegewerkt. In 160

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 162