het begin van de jaren veertig is nog de restauratie van de orgelkamer van het kleine koororgel uitgevoerd, alsmede die van de Hondenslagerskapel. Deze werk zaamheden stonden onder leiding van architect H. Kor- ringa. Er werd verder gewerkt voor de Nieuwe Kerk, Bakenes- serkerk, verschillende pastorieën en wijkgebouwen, de hofjes van Bakenes, Frans Loenen, Staats en Noblet. Verder voor het Rijkskantorengebouw Jansstraat 46- 46A, waarin het Kantongerecht, Rijkswaterstaat, het Rijksarchief en de Rijksgebouwendienst waren onderge bracht. Een goede klant was ook de provincie Noordhol land, met hun kantoorgebouwen aan de Nieuwe Gracht, en de ambtswoning van de Commissaris van de Konin gin, aan de Nieuwe Gracht 7 en de daarachter gelegen dienstgebouwen aan de Ridderstraat. Bij een bezoek van Koningin Wilhelmina aan Haarlem in 1926, waarbij de lunch werd gebruikt in de woning van de Commissaris, moest één onzer personeelsleden op het dak van de ambtswoning, aan een speciaal daar voor geplaatste vlaggestok, de Koninklijke Standaard hijsen bij aankomst van de Koninklijke familie en weer strijken bij vertrek. Die standaard heeft toen een nacht gelogeerd in de safe van Nieuwe Gracht x. Naast boven genoemde instellingen waren er tenslotte ook nog de vele particuliere klanten. 'Groot werk' en woningbouw was er ook nu niet meer bij. Cramer was daar ook de man niet voor. Hij bezat niet de ondernemingsgeest van zijn schoonvader en ook niet die van zijn vrouw. Wel werd als belangrijk object omstreeks 1930 in de Tem peliersstraat een pand verbouwd tot postkantoor. In T924 werd met een aantal collega's en zakenrelaties de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij 'Kinheim' opgericht. Deelnemers waren de aannemers Cramer, Klein Schiphorst en Philips, de Houthandelaren Bremer, de eigenaar van timmerfabriek 'Kennemerland' te Half weg Lassing (thans kistenfabriek de 'Phoenix'), de admi nistrateur De Roos en de uitvoerder Niepoth uit Amster dam. Cramer werd directeur. Het was in die tijd dat het Kinheimpark in Bloemendaal werd aangelegd en bebouwd. Het eerste object van 'Kinheim' was de bouw van een complex woningen aan de Iepenlaan en Plata- nenlaan. Architect was H. Lucas, een schoonzoon van Lassing. De voorgevels van deze huizen vormden als het ware een gehele straatwand, analoog aan het werk van de Amsterdamse school van onder meer architect M. de Klerk. Daarna werden aan de Johan Verhulstweg in het Johannes Cornells Cramer, 7 oktober 1887-8 augustus 1946. De tweede eigenaar van het bedrijf van 1913-1946. 161

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 163