In de jaren dertig heeft Jan Cramer samen met voorzitter Jac. Klerk veel betekend voor het tot stand komen van de zogenaamde BSB-regeling, de 'Behartiging Samen werking Bouwbedrijf. Deze regeling had tot doel er voor te zorgen dat alleen erkende aannemers bouwma terialen van de handelaren konden betrekken. De aan nemers regelden zelf de erkenning van collega's als 'er kend Bouwvakpatroon'. Deze bsb regeling heeft feitelijk nooit voldaan. De opzet om de beunhazerij te bestrijden is tot op de dag van vandaag nooit gelukt en zal ook nooit lukken. Voorts was Cramer nog bestuurslid van de Vereniging van Industriëlen en Kooplieden op bouwkundig gebied, een groep aannemers, onderaannemers en handelaren die onder andere het gebouw 'De Nijverheid' aan de Jansstraat 85 exploiteerden. Tot de leden behoorden Van Santé, makelaar (voorzitter); Cramer, aannemer (secretaris); Nieuwjaar, loodgieter (penningmeester); Klabou, loodgieter; Bruins, schilder: Van den Broek, ijzerhandelaar; en anderen. Later werd het pand Jans straat 85 verkocht aan Joh. Enschedé en werd het 'Johez huis' genoemd. Cramer was ook bestuurslid van het 'College Veillust'een groep van 25 aannemers en ma kelaars die een loge bezaten in het Verkoophuis 'No tarishuis' in de Bilderdijkstraat, waar regelmatig veilin gen van onroerend goed plaatsvonden. Er moest contri butie worden betaald, alsmede boeten voor het niet bijwonen van veilingen. Deze gelden werden jaarlijks omgezet in een zogenaamde broedermaaltijd. Er heer sten dan ook antieke gebruiken. Een vergadering werd comparitie genoemd. Stemmen over personen geschied de met witte en bruine bonen. Een nieuw lid werd 'aangenaam verklaard'. Leden waren onder meer de makelaars J. van Santé, Beccari, Sprenger, Borghouts, Fibbe, Strijbis, de aanne mers Cramer, Klerk, de Joustra's en de handelaren Reijnders en Bierboom. Al deze nevenwerkzaamheden hadden zijdelings wel betrekking op de bouwnijverheid in de meest uitgebreide zin. Alles bij elkaar had Jan Cramer derhalve een druk bezet leven, zijn activiteiten op kerkelijk gebied nog buiten beschouwing gelaten. Hij was van vele markten thuis, maar helaas kwam dit de zaak niet ten goede. Eind jaren dertig werd nog een plan gemaakt om woningbouw te plegen op het Begijnhof. Het plan omvatte het gehele bedrijfspand Begijnhof 22, de percelen Begijnhof 20, 24 en 26, Lange Begijnestraat r, alsmede alle panden aan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 168