de zuidzijde van het Begijnhof tot en met de garage van Jansen. Er zouden boven- en beneden woningen komen met huurprijzen van ongeveer 5,— a 6,— per week. Aanwezig is nog een situatieschets gemaakt door schrij ver dezes, alsmede een financiële opzet uit de tweede helft van de jaren dertig. Het plan is echter op niets uitgelopen. En zo werd het 1940. Op 10 mei van dat jaar begon de oorlog, maar na de rumoerige en onzekere vijf oorlogs ok dagen hernam het leven weer z'n gewone gang. Ook de werkzaamheden in het bedrijf gingen weer verder. De ng omstandigheden brachten echter nogal wat nieuwsoortig .4 werk met zich mee, zoals het aanbrengen van verduis- en teringsmiddelen voor ramen, beschermende luiken voor de winkeletalages, het stutten van kelders om als schuilgele- en genheid dienst te doen bij luchtaanvallen en het maken ier van voorzieningen voor het opslaan van levensmiddelen. r). Voor de kleine kern van vast personeel was er dus ■k nog genoeg te doen, te meer omdat er nu ook andere 1S_ opdrachten kwamen die verband hielden met de omstan- ez digheden. In de Grote Kerk moesten kunstschatten ver let borgen worden. De koperen pelikaan uit het koor en de beide toegangsdeuren van het koor moesten in één van [0_ de kelders weggewerkt worden achter een nieuw te met- in- selen en slordig afgepleisterde muur. Het koperen koor- ri- hek moest worden bruin geverfd, alsof het nog van hout iet was. Wat een ellende om het na de oorlog weer schoon jks te krijgen. gr- Een ander object was het gebouw van het Rijksarchief ;rd aan de Jansstraat. De zolder die vol met archiefstukken ;d- stond moest worden ontruimd, de stellingen moesten :rd 1 worden afgebroken en het hout worden afgevoerd. Dit hout werd eigendom van de aannemer, die er goed raad te, mee wist. ie- Jarenlang is dit hout, dat overigens nog als nieuw was, en weer verwerkt en zo werd er leuk aan verdiend. Op de en zolder moest een brandwerende waterdichte vloer met ;id opstaande kanten worden aangebracht ombij calamitei ten bluswater te kunnen opvangen. Later werden op de ^et andere verdiepingen nieuwe stellingen gemaakt om alle en stukken te kunnen opbergen en uiteindelijk is ook de is, zolder weer volgebouwd met archiefstellingen, en Maar ook het gewone werk ging weer door. Er kwamen te zelfs nog restauratie-objecten los. Het was in deze jaren ;le dat in de Grote Kerk de orgelkamer van het koororgel 24 en de Hondenslagerskapel werden gerestaureerd. Van an het Kantongerechtsgebouw in de Jansstraat werd het 167

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 169