turele klimaat in de stad. Wat de burgemeestersreso luties in concreto aan materiële cultuur hebben opgele verd was dus een nauwkeurige weergave van de heersen de opvattingen - gebaseerd op een collectief historisch bewustzijn - en had tegelijk ook een stimulerend effect op de lokale artistieke produktie. Dat zo opmerkelijk veel burgemeestersresoluties een verwantschap met de in Vicit Vim Virtus vertolkte visie aan de dag leggen, zou erop kunnen duiden dat de wapenspreuk een speciale betekenis had. We kunnen deze veronderstelling toetsen door de opdrachten te onderzoeken waarin de spreuk is verwerkt; expliciet, als inscriptie op de galei of impliciet, in de schildering van de veel besproken zeeslag. Daarna kunnen wij peilen in welke relatie deze kunstwerken staan tot de kunstbeoefening in bredere zin. Een analyse van deze verhouding zal de verbanden tussen het typisch Haarlemse verleden en de typisch Haarlemse kunst aan schouwelijk maken. Vicit Vim Virtus en de Het devies Vicit Vim Virtus werd vóór het Beleg maar natuur; een letterkundige zelden gebruikt en was dus in de hitte van de strijd tot traditie en de historische leven gekomen, maar het thema, de deugdzaamheid van realiteit de stad, ging al veel langer mee. Een van de eerste bronnen is de Annates Rerum Belgicarum, een kroniek van Johannes van Leyden, die van 1477 tot 1479 in Haarlem prior van de Karmelieten was. I7) Hij beschrijft hoe de Haarlemmers, die hij vindingrijke soldaten en ervaren zeelui noemt, een essentiële rol speelden bij de inname van de Islamitische stad Damiate in Egypte, ten tijde van de Derde Kruistocht. Als beloning mochten zij hun wapen (een rood veld met vier sterren) vermeer deren met het zwaard van de keizer van het Heilige Roomse Rijk en met het kruis van de Patriarch van Jeruzalem, om datsi hem also cloeckelic ende vroem gehat hadden int lant van beloften ende int nemen vander stadt van Damiaten l8). Dit verslag, dat later weinig betrouw baar is gebleken, verscheen in 1517 in druk als onderdeel van de Chronycke van Hollandt, Zeelandt en Vrieslandt, van Cornelius Aurelius I9). De tocht naar Damiate is voor de burgers van Haarlem minstens twee eeuwen lang een bron van inspiratie en trots geweest 2°). Het vitale belang van deze onderneming en de verstrengeling van identiteit, kunst en economie worden op dramati sche wijze geïllustreerd door het besluit van het stads bestuur, vlak na het verschijnen van de Chronyckeom het beleg van Damiate en de vermeerdering van het stadswapen in beeld te brengen op grote gebrandschil- 14

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 16