i8e-eeuwse tuinhuis, toentertijd bergplaats van de zoge naamde 'overtuigingsstukken' van misdrijven, geheel ge restaureerd onder leiding van de Rijksgebouwendienst. Schrijver dezes werkte in 1942 samen met zijn broer hieraan mee als timmerman. Zo gingen in de oorlogsjaren aanvankelijk de werkzaam heden gestadig verder, maar langzamerhand deden de oorlogsomstandigheden zich ook in het bedrijfsleven voelen. Materialen werden steeds moeilijker verkrijg baar. Cliënten lieten steeds minder werk uitvoeren. Een timmerman moest naar Duitsland om tewerk gesteld te worden. Hij dook onder en we hebben hem nooit meer teruggezien. En zo kwam eind 1944 de hongerwinter en waren er nog maar twee zaken belangrijk: warmte en eten. Alles wat maar branden wilde werd opgezaagd. Een houten loods, onderdeel van het bedrijfspand, werd af gebroken en opgestookt. Hetzelfde gold voor oude stei gerpalen. Dit gaf later overigens geen problemen, want reeds voor 1940 waren stalen steigers in opkomst geko men. Een zak brandhout kon vaak weer worden geruild voor een tarwebrood. Het bedrijf had drie handwagens in gebruik, waarnaar in de hongerwinter een grote vraag was om voedsel te gaan halen bij de boeren. Ze kwamen altijd terug en meestal zaten er dan nog wat aardappelen of groenten in. Een keer waren alle drie de wagens uitgeleend en moest er een karweitje bij een klant wor den opgeknapt. De metselaar werd opgedragen dit uit te voeren en voor het vervoer maar een kruiwagen te nemen. Hij voelde zich echter te goed om achter de kruiwagen te lopen, nam op staande voet ontslag en ging werken bij een collega-aannemer in Aerdenhout, waar het waarschijnlijk niet zo armoedig toeging. We hebben hem nooit meer gezien en het betreffende bedrijf is al lang ter ziele. Eén van de klanten. Rijkswaterstaat, wist nog wel eens ergens aan te komen. Deze dienst stuurde een schuit de provincie Noordholland in om voedsel te halen. De schuit kwam terug met aardappelen, wortelen en uien en meerde af in de Bakenessergracht. Het was een be hoorlijke hoeveelheid, die bestemd was voor het perso neel van de verschillende rijksdiensten. De firma Cramer moest met een handwagen helpen met lossen en trans porteren. Dit geschiedde allemaal onder geleide van gewapende parketwachters van het Kantongerecht. Het ging slechts om een korte afstand, van de Bakenesser gracht naar de plaats achter het Justitiegebouw in de Jansstraat, maar het was wel echt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 170