kenfondsbesluit, Arbeidsongeschiktheidswet en niet te vergeten de omzetbelasting die gewijzigd werd in btw (belasting op toegevoegde waarde). Schrijver dezes heeft evenals zijn voorgangers de admini stratie vrijwel geheel zelf verzorgd. Vele avonduren gin gen zitten in het maken van begrotingen en offertes, rekeningen, het bijhouden van de steeds ingewikkelder wordende loonadministratie, het bijhouden van kas- en omzet- en de debiteurenboeken. Vanaf 1953 werden door een handelsfirma speciale boeken uitgegeven voor de bouwnijverheidsadministratie, voorgedrukt en met handleidingen, die het één en ander eenvoudiger maak ten en veel werk bespaarden. Ook vond in deze jaren een koppeling plaats van de vakantiebonnen aan de premies voor de sociale lasten. Bij aankoop van de bonnen werd meteen een voorschot op de premiebeta ling geheven. Na 1984 is dit systeem weer gewijzigd. Tevens werd het zogenaamde Risicofonds opgericht, waaruit vergoedingen werden betaald aan werknemers die wegens vorst en/of sneeuw niet konden werken. Eén en ander gaf voor de bazen uiteraard weer een nieuwe administratieve rompslomp, terwijl fraude niet was uit gesloten. Het loon werd normaal uitbetaald en dit kon bij het vorstverletfonds worden gedeclareerd. Indien in een seizoen niets werd gedeclareerd dan werd een deel van de premie terugbetaald, meestal in de zomer. Schrij ver dezes is derhalve nog wel eens van de terugbetaalde premie met vakantie geweest. In veel gevallen werd het voor aannemers vaak te moei lijk en te ingewikkeld om zelf de administratie bij te houden en ging men gebruik maken van bureaus, in het bijzonder voor de loonadministratie. Alhoewel schrijver dezes het tot het laatst toe heeft volgehouden om het zelf te doen, nam hij vanaf i960 wel een accountant in de arm voor het opstellen van de jaarstukken, balans, verlies- en winstrekening, alsmede een overzicht van de gang van zaken. Het is jammer dat van voor 1945 geen gegevens bewaard zijn gebleven omtrent jaarcijfers en omzetten. In de laatste oorlogsjaren was de omzet echter minimaal. In 1946 was deze ongeveer 15.000, Daarna ging de omzet gestadig omhoog, tot in 1983 ongeveer 300.000, De maximale omzet heeft ƒ400.000,— bedragen. Een topjaar wat de winst betreft was 1978 met een bedrijfswinst van 61.000, Normaal lag deze de laatste jaren op ongeveer 40.000, Het steeds duurder worden van de uit te voeren werk-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 178