zaamheden door de stijging van lonen en sociale lasten, die langzamerhand de pan uitrezen, maakten de bedrijfs voering er niet makkelijker op. Waren in 1946 de uurprij- zen die aan de klant in rekening werden gebracht on geveer 1,50, in 1984 waren deze gestegen tot ongeveer 45, De materiaalprijzen namen in verhouding veel minder toe. Wat het punt van de materialen betreft, naast de traditio nele materialen kwamen er steeds nieuwe, zoals de plaat materialen, zachtboard, hardboard en eternitboard. Deze zijn inmiddels alweer vrijwel van het toneel ver dwenen om plaats te maken voor spaanplaat, al of niet met ontwijkend gas als het warm wordt en daardoor dus ook al niet zo geschikt. Beter waren de gipsplaten en blokken. Tenslotte kwamen de kunststoffen, waarvan tegenwoordig vrijwel alles wordt gemaakt. Hoe zich dit in de toekomst zal houden is nog een open vraag, schrij ver dezes acht dit twijfelachtig. En dan hebben we het nog niet gehad over de nieuwe methoden van bouwen. Het vereist een aanpassing van hen, de ouderen, die aan de traditionele wijze gewend zijn. Veel overleg is thans nodig om voor de klanten en relaties tot een redelijke offerte te komen en er niet bij in te schieten, hetgeen uiteraard nog wel eens een keer voorkwam. Maar het is allemaal gelukt en in 1984 kon een gezond bedrijf aan de opvolger worden overgedragen. Wat werd er vanaf 1946 aan werk klaar gemaakt? Het scala van uitgevoerde werkzaamheden was vrijwel gelijk aan dat uit de tijd van vader Cramer. Dus onderhouds werkzaamheden, verbouwingen en kleine aannemingen in de meest uitgebreide zin. Van vernieuwen van een slot, vervangen van een raam, herstellen van een vloer, verhelpen van lekkages, ontstoppen van rioleringen tot complete verbouwingen, uitbreidingen, renovatie van woningen en restauratiewerk. Nieuwbouw was er ook nu niet bij, of het moest een schuur zijn. De instellingen waarvoor gewerkt werd waren de Rijks gebouwendienst, voor wat betreft het Rijkskantoren- gebouw Jansstraat 46. De Kerkvoogdij van de Neder landse Hervormde Gemeente voor wat betreft de Grote Kerk, Bakenesserkerk, Nieuwe Kerk en de verschillende pastorieën. De Israëlitische Gemeente voor wat betreft de Synagoge, Rabbijn de Vrieshuis en begraafplaats aan de Amsterdamse Vaart. Verder de Hofjes van Staats en Noblet, Guurtje de Waal, enkele jaren voor de Teijlers Stichting, Vrouwe en Antonie Gasthuishofje, de Dia- 177

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 179