een geschilderd schoorsteenstuk) bedstede en grote kast, annex een portaal of lantaarn, waarin twee kasten, een secreet en een marmer fonteintje, alreedereen zeerspatieu- se gestucadoorde kamer, uitkomende aan het Spaarne naast de waag, voorzien van een fraai geschilderd behang sel, gestucadoorde schoorsteen met marmer mantel, en boven de Portebrise een kastje, waarin een klok horologie kan geplaatst worden. Alwerder een binnenplaats met marmer bevloerd, en waarop secret twee pompwaters- pompen, een regenwaterspomp en een regenwatersput, twee kasten en verdere commoditeiten, een grote opkamer of zaal geplatfonneerd, en met een fraai geschilderd be hangsel, een schoorsteen met een geschilderd schoorsteen stuk en twee groote kasten, boven deeze kamer een grote turfzolder, onder de zaal een ruime kookkeuken met haardstede en fornuizen, bedstede, groote kast, turf en houtbak en nog een kastje onder de trap na de zaal. Voorhoven een extra ruime voorkamer met een bedstede en twee kasten, op de overloop nog een klein kamertje met een bedstede, een agterkamer met een kast, hoger nog een behangen voorkamer, nog een voorkamer, twee agterkamers, ieder met een bedstede, alverder een groote doorgaande kleerzolder, hoger een vliering. Agterboven een ruime behangen kamer, en nog een dito, hoger een doorgaande zolder, daarboven een vliering, onder dit perceel een kelder. Blijkens het door bureau Histovisie ingestelde archiefon derzoek is in 1771 door de toenmalige eigenaar, Jean Marchant Nicolaasz., een verzoek ingediend om het bestaande huis met een verdieping te mogen verhogen. Dit verzoek is vergezeld gegaan van een tekening, waar op de nieuw te maken voorgevel is aangegeven en welke in het Gemeentearchief bij de stukken is aangetroffen, een unieke situatie! De heer drs. J.B. Uittenhout, ge meentelijk bouwhistoricus, veronderstelt dat bij het ver hogen van het pand de gehele voorgevel is vernieuwd; de aangetroffen bouwsporen wijzen in die richting. Toch is met de nodige terughoudendheid met deze gegevens omgegaan. Steun is gevonden in het feit dat deze hoek veelvuldig vastgelegd is op schilderijen en prenten; voor stellingen uit de zeventiende eeuw tonen een huis met een trapgevel, maar het schilderij van W. Hendriks uit 1813/1815 toont een gevel en indeling conform het ver zoek uit 1771. De uitzonderlijke omstandigheid dat de laat achttiende-eeuwse situatie zo goed gedocumenteerd was, maakte de reconstructie hiervan tot een verant woorde keus.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 188