st, en ne en %ie net rs- ut, ier be- en- ote net en al ede rtje ger vee ote jen een dit man het en. lar- lke en, wd; och ens oek ror- met uit ver- de erd Archiefonderzoek heeft tevens voldoende aanwijzingen opgeleverd voor de stelling dat de oude stadswaag heeft gestaan op de plaats van Damstraat 27; dit gebouw werd in 1600 verkocht en vervangen door het huidige pand. Ter completering van het historisch onderzoek is aan het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voor werpen van Kunst en Wetenschap te Amsterdam op dracht gegeven een microscopisch en microchemisch verfonderzoek te verrichten om een inzicht te krijgen in de kleurontwikkeling van deze gevel. Blijkens de genomen monsters zijn er 25 verflagen analyseerbaar, die tot 15 schilderstadia zijn te herleiden; dank zij de aanwezigheid van bepaalde stoffen, zoals lood- en zink wit en titaandioxyde, is een grove datering mogelijk. Daar het zinkwit pas na 1850 wordt gebruikt en deze stof in de eerste lagen gemengd met loodwit voorkomt, is de conclusie gerechtvaardigd dat in het midden van de vorige eeuw het pand geheel opnieuw is opgeschil derd. De stof titaandioxyde wordt vanaf de negentiende laag aangetroffen, hetgeen betekent dat deze en volgen de lagen na de Eerste Wereldoorlog zijn aangebracht. Uit het microscopisch onderzoek blijkt dat enkele verflagen zeer licht getint zijn met gele en roodbruine verf. In de gronderingen is vooral met zwart pigment gewerkt. Uiteraard zijn de hier weergegeven conclusies summier; ook is het niet mogelijk om de dia's, die een weerslag geven van het microscopisch onderzoek, bij dit artikel te reproduceren. gedempte oudegracht 96: de herstelwerkzaamheden aan dit monumentenpand hebben vooral betrekking ge had op de gevels; in vergelijking met de trapgevel van nr. 106 komt deze wat plomp over en mist de verfijnde afwerking. De bouwdatum is begin zeventiende eeuw, maar vermoedelijk is de onderpui aan het eind van de achttiende eeuw gewijzigd; in dezelfde periode zijn de ramen op de verdieping vergroot, waarbij de cordonlijs- ten werden doorbroken. Het pand is lange tijd als slagerij in gebruik geweest; in het midden van de negentiende eeuw was dit slagerij J.D. Daudey, terwijl rond de Tweede Wereldoorlog de naam van H.J.D. Daudey aan het pand verbonden was als Mr. Vleeschhouwer. Zijn naam was nog lang nadien leesbaar in het bovenlicht. Er zijn Hildebrand-bewon- deraars, die ervan overtuigd zijn dat in dit pand de neef van Hildebrand, Pieter Stastok, gewoond zou hebben. Met veel zorg is het metselwerk hersteld en zijn de 187 li 0. 0 oil OP- 5e /er-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 189