Haarlem een versterkt huis te bouwen. Belangrijk was ook de ligging dicht bij het Spaarne - de vitale waterver binding tussen het IJ (en dus de Zuiderzee) en het Haarlemmermeer dat de waterwegen naar Zeeland en Vlaanderen ontsloot. Een verhelderend commentaar op het beeld van de kale boom en het devies Vicit Vim Virtus leveren de inleiden de verzen tot de uit 1647/48 daterende gids van Haarlem, Harlemias, ofte de eerste stichting der stadt Haarlemiï. fortuna pacis et bellïï, van de voormalige rector van de Latijnse School, Theodorus Screvelius 32). Dit gedicht van de hand van de Haarlemse arts, C. Westerloüs, een vriend van Screvelius, is duidelijk geschreven naar voorbeeld van de al eerder genoemde lofzangen van vroeger datum. Het begint met een loflied op de kwalitei ten van de Haarlemmers als zeevaarders, kwaliteiten waarvoor de Patriarch van Jeruzalem hen met een kruis heeft beloond. Dan volgt de stelling dat deugdzaamheid alles overwint, ook die rampzalige burgeroorlogen waar in twistzieke groeperingen elkaar in het ongeluk storten door verdeeldheid te zaaien in het hart van de Leeuw. En tenslotte refereert het gedicht aan het meer nabije verleden en prijst het de moed van de burgers die zich door hun lijden tijdens het Beleg de meerderen hebben betoond van de Castiliaan, de Spaanse overheerser die net als een bij zijn angel verloor en ten gronde werd gericht. In de laatste strofen van het gedicht wordt de door het lijden alleen maar toegenomen standvastigheid van de burgers vergeleken met het weerstandsvermogen van de kale boom in het open veld, die alle stormen heeft getrotseerd en daardoor een sterker wortelgestel heeft ontwikkeld 33). Volgens Westerloüs had Haarlem op het gebied van burgertwisten maar ook van groot schalige nationale en internationale conflicten zulke bui tensporig slechte ervaringen opgedaan, dat er zich een speciale belangstelling voor rechtspraak en wetgeving had ontwikkeld. Door de deugdzaamheid en moed van de burgerij kan een pijnlijke ontwikkeling vol chaotische en gewelddadige schermutselingen een gelukkige wen ding nemen. Het sterke wortelgestel van de kale boom vertoont veel overeenkomst met het moreel van de Haarlemse burgers, dat natuurrampen en politieke con flicten had moeten trotseren. Den Lof van Haerlem, een gedicht van twaalf pagina's van Samuel Ampzing, in 1616 anoniem gepubliceerd 34), combineert de drie symbolen van de stad - de kale boom, de spreuk Vicit Vim Virtus en het zwaard, het 17 Zegel van de stad Haarlem, ca. 1485, Haarlem, gemeente archief.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 19