vernieuwing, de heer Van de Water, kwam de toestand van dit pand ter sprake; een rapport van Monumenten zorg vermeldt: Het aanblik van het pand is zeer armoedig Het ziet eruit als een pand dat op de nominatie staat gesloopt te worden. Een aanschrijving vanwege de gemeente volgde tot het verwijderen van de blindering en het aanbrengen van ruiten in de ramen en de deur van de voorgevel. Verdergaand herstel door de vereniging bleek financieel een onhaalbare kaart, waarna de ge meente is voorgesteld het pand aan te kopen en het - na herstel - weer aan de vereniging te verhuren. Het voorstel bleek bespreekbaar en het pand is door de gemeente aangekocht; deze heeft het vervolgens overge dragen aan de Woningbouwvereniging 'De Vonk', die het beheer zal voeren en als opdrachtgever voor het herstel heeft zorggedragen. In de huidige plattegrond is de oude, hierboven beschre ven, situatie met aparte kamer aan de achterzijde, die toegankelijk is vanuit de Gortesteeg, nog steeds aanwe zig. Een aparte opgang in het pand aan de Kleine Hout straat naar de verdieping ontbreekt echter. korte dijk i en 3: binnen enkele jaren na de voltooiing van de restauratie van dit pand openbaarden zich tal van rottingsverschijnselen aan kozijnen, die juist vernieuwd waren. De kwaliteit van het toegepaste hout bleek daar bij de schuldige; dit probleem manifesteerde zich steeds meer in de afgelopen jaren vooral nu de nadruk wordt gelegd op het niet gebruiken van 'tropisch hardhout'. Niet alleen is vaak de gemiddelde kwaliteit van het vervangende hout minder, maar dienen er tal van pre ventieve maatregelen getroffen te worden ter conser vering van het toe te passen hout. In het verslagjaar zijn de herstelwerkzaamheden uitgevoerd, waarbij de nodige maatregelen zijn getroffen om een herhaling, voorzover mogelijk, te voorkomen. korte spaarne 13: dit pand, waarvan de redengevende omschrijving in de Rijksmonumentenlijst vermeldt pand met klokgevel, versierde houten ingangsomlijsting dateert vermoedelijk uit de achttiende eeuw. Op de kaart van Nautz van 1822 is te zien dat de kavel van dit pand doorloopt naar de Spaarnwouderstraat, waar nu het beeldbepalende pand nr. 21 staat; gelet op de architec tuur zal dit pandje hier in de tweede helft van de vorige eeuw gebouwd zijn, mogelijk zelfs als winkelpand. Daar voor zal naar alle waarschijnlijkheid naar analogie van 195

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 197