nog bestaande situaties in deze straat een tuinmuur als afscheiding hebben gediend. In de jaren zeventig is reeds regelmatig contact geweest met de toenmalige bewo ner/eigenaar om deze tot herstel van dit opmerkelijke pand aan het Spaarne te bewegen, echter zonder het gewenste resultaat. Verkoop van het pand gaf hoop, maar daar bleef het voorlopig bij. Tussen de oorspronkelijke herstelplannen voor dit pand en de inmiddels uitgevoerde zijn precies tien jaar verlo pen; ondertussen is het pand enkele keren van eigenaar veranderd, hetgeen niet heeft bijgedragen aan een spoe dig herstel. Opmerkelijk is het grote verschil in prijs van de oorspronkelijke begroting en de uiteindelijke kosten, die bijna het twintigvoudige zijn gaan bedragen. On danks de bouwkundige problemen van dit pand wilden de toenmalige eigenaren volstaan met wat herstel aan het voegwerk van de voorgevel, waarbij onder meer gebruik zou worden gemaakt van zoutzuur. Weliswaar bereikt men met dit zuur op snelle wijze een schone gevel, maar het eindresultaat is dat deze gevel vervolgens op termijn geheel vervangen moet worden, doordat de zuurresten de steen volledig laten verkankeren. Zelfs met de huidige milieuproblematiek wordt zo'n snel des tructief resultaat niet bereikt! Eigenaren worden voor een dergelijke aanpak altijd uitdrukkelijk gewaar schuwd; ditzelfde geldt ook voor het reinigen of anders zins behandelen van gevels. De commercie belooft veel, maar is niet thuis wanneer het gaat om het vergoeden van de schade, die ten gevolge van de (schoonmaak)- werkzaamheden wordt geleden. De herstelwerkzaamheden hebben, naast enige woning verbetering en reparatie van interieuronderdelen, voor namelijk bestaan uit herstel van gevels en kap. spaarne 54-56: buitengewoon ingewikkeld is het proces van herstel en bestemmingswijziging van de panden Spaarne 54 en 56 geweest die beide op de Monumenten lijst staan. De ingewikkeldheid van het proces is onder meer veroorzaakt door de eigendomswisselingen en het faillissement van een van de betrokken ontwikkelingsbe drijven. Het werk heeft als gevolg daarvan regelmatig en langdurig stilgelegen. De uitgebreide sloopwerk zaamheden maakten tal van voorzorgsmaatregelen noodzakelijk waarbij voorzieningen aan de bouwmuren van de belendende percelen, ook aan de achterzijde, ten behoeve van de panden aan de Lange Veerstraat, dienden te worden getroffen. 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 199