den zich hier de bergingen en een gemeenschappelijke tuin. Bijzonder bij dit pand is de aanwezigheid van de volledige zeventiende-eeuwse kapconstructie, die on danks de bestemmingswijziging van de zolder intact is gebleven. In dit verband doet de redengevende omschrij ving het Monumentenregister wat vreemd aan met de aanduiding pand met rechte kroonlijst, midden igde eeuw, maar dergelijke onjuistheden zijn het Monumen tenregister niet vreemd. Bij de start van de voorbereidingen van de restauratie is hier ook archeologisch onderzoek verricht, hetgeen in 1986 leidde tot de vondst van onder meer tinnen voorwerpen, dobbelstenen van hout en been en een benen fluitje in een beerput. Deze put bleek gefundeerd te zijn op houten leggers en was praktisch nog geheel intact. De voorwerpen zijn indertijd tentoongesteld ge weest. Bij het archiefonderzoek is bijvoorbeeld de navolgende verkoop op 10 december 1734 van het pand aangetroffen dat enig zicht geeft op de wijze van funderen: Anna van der Steenik weduwe en boedelhoudster van Frederik Hofteman, volgens den testamente gepasseert voor den notaris Melchior van Cleijnenbergh en getuijgen binnen dese stad in dato den 27e november 1713 draagt op in die qualiteit aan Evert Mabe, een huijs metten erve staande en leggende in de Sparwouderstraet bij de Corte Brugh, belent ten zuijden Frederik de Vries, ten oosten de poort, achterstrekkende aan 't Spaarne, al vrij, alsoo de lasten op dit perceel staande op huyden ten protocolle sijn ge- royeert en voorts als vooren. Om 3000 Car.gulden contant geld. Dierenhuiden vormden dus de fundering. spaarnwouderstraat 68: pand met zwaar gepleisterde klokgevel is de omschrijving die dit tweede pand van Stadsherstel Haarlem in dit verslag heeft meegekregen in de Rijksmonumentenlijst. Wederom een voormalig winkelwoonpand dat bijna recht tegenover het hiervoor besproken pand is gelegen. Naast een afwerking in blok vorm vertoont de pleisterlaag van de voorgevel een merkwaardige vlakafwerking met het raam van de zol derverdieping als middelpunt; een kleurdrapering rond om dit raam completeert het geheel tot iets bijzonders. Mogelijk dat deze afwerking aangebracht is gelijktijdig met de wijziging van de onderpui medio negentiende eeuw. Bij de balklagen van de eerste en tweede verdie ping zijn de sleutelstukken bij de muuroplegging van de balken aanwezig.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 202