aangeven dat bij jongerenhuisvesting teveel van het oor spronkelijke monumentale karakter en de oorspronkelij ke indelingen binnen verloren zou gaan. Het College heeft geantwoord dat onze bezwaren bij de besluitvor ming betrokken worden. Het bestuur van de Vereniging 'Haerlem' diende bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een verzoek in tot plaatsing op de monumentenlijst van de Villa Eikenrode aan de Herenweg 4 te Heemstede. De Villa Eikenrode werd in 1901 gebouwd naar een ontwerp van de architect ir. J.A.G. van der Steur. Het is een van de weinige nog vrijwel authentieke neo-renais- sance landhuizen van Van der Steur en het verkeert bouwkundig in goede staat, de indeling is nog oorspron kelijk en het interieur is nog geheel aanwezig. Het ge bouw slopen, omdat het bouwvallig zou zijn, wijzen wij van de hand. Bovendien vormt het door L.A. Springer aangepaste en landschappelijk belangrijke park een eenheid met het huis! Het verzoek tot plaatsing is mede gedaan om ande re plannen voor de toekomst van de villa, die gericht zijn op behoud, meer tijd te gunnen om op waarde en haalbaarheid te worden getoetst. Overhaast slopen wijzen wij van de hand. Met het oog op de Op 14 augustus kwam naar aanleiding van een oproep toekomst van het College van B W, een delegatie van het bestuur bijeen voor het ontwikkelen van plannen voor de viering van het 750-jarig bestaan van onze stad. Als belangrijkste project, waar al enkele jaren aan gewerkt wordt, ziet 'Haerlem' de realisatie van een nieuw 'hand boek' over de geschiedenis van Haarlem. Daarnaast hebben we een rehabilitatie van de Spaarne-oever voor gesteld met meer aandacht voor de waterrecreatie, be houd van de scheepswerf van Zuidam en de herbouw van molen De Adriaan. Wij pleiten in de derde plaats voor een historisch museum. Als kleinere, maar zeker niet minder belangrijke, plannen brachten we nog naar voren het in beeld brengen van oude gebouwen, straten en waterlopen door middel van het schilderen van de oude contouren op het huidige plaveisel. Daarnaast het plaatsen van bordjes aan gevels van panden waar belang rijke personen hebben gewoond en een tentoonstelling over de geschiedenis van de geschiedschrijving over Haarlem. Alle plannen zijn bij de commissie ingebracht en het 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 207