de Archeologische Werkgroep Haarlem, nieuws uit het Haarlems bodemarchief. Niet alleen was er aandacht voor recente vondsten in en om Haarlem, maar ook toonden zij wat er in het Archeologisch Museum Haar lem te zien zal zijn. Aan de hand van de ontwerptekenin gen kregen de toehoorders een goede indruk van het museum, dat in de kelder van de Vleeshal in de loop van 1991 gestalte moet gaan krijgen. De reeks lezingen werd traditioneel afgesloten door be stuurslid en Gemeente-archivaris Jaap Temminck, die ons aan de hand van een reeks dia's, afkomstig uit de Atlas op het Gemeente Archief van Haarlem, mee nam op een wandeling door Haarlem, eeuwen geleden. De tekeningen, etsen, aquarellen, gravures, schilderijen en foto's maakten duidelijk dat het stadsbeeld van Haarlem door de eeuwen heen sterke veranderingen heeft onder gaan. Met de positieve en negatieve gevolgen daarvan worden we nog dagelijks geconfronteerd... Publicaties Deel 9 van onze Haerlem-Reeks werd geheel verzorgd door de Historische Werkgroep Haerlem en werd op 9 mei ten doop gehouden in de Rechtbank van Haarlem. Aan de hand van het 'Register van Criminele Sententiën uitgesproken door het Gerecht van Haarlem' is het nu mogelijk een indruk te krijgen van het wel en wee van de Haarlemse burgers in de Middeleeuwen. In dit zo genoemde 'Vonnissenboek' dat in het Gemeente Archief berust, staan ruim 300 vonnissen die de schepenen van Haarlem in de vijftiende eeuw hebben uitgesproken. Dominee E. Sneller voltooide aan het eind van het jaar zijn trilogie over het Hervormde leven in Heemstede. Het derde deel is grotendeels gewijd aan het leven en godsdienstige werk van Nicolaas Beets en vormt deel 10 in onze Haerlem-Reeks. Het eerste exemplaar van deel n in de Haerlem-Reeks werd op 12 december uitgereikt aan het kerkbestuur van de St. Josephskerk te Haarlem. De heer A.J. Looyenga onderzocht in dit boek de bouwgeschiedenis van de kerk en deed tegelijkertijd onderzoek naar het gehele oeuvre van de architect, de bij de Waterstaat in dienst zijnde ingenieur H.H. Dansdorp. Het jaar overziend mogen we weer vaststellen dat 'Haer lem' op verschillende manieren zeer actief bezig is ge weest om de belangstelling voor de geschiedenis van Haarlem en omgeving te wekken en dat we ons hebben ingezet voor het behoud van het culturele erfgoed in de stad. Beide hopen we nog lang te kunnen doen! 208

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 210