Necrologieën Klaas Roelof Bolt Het overlijden van organist Klaas Bolt betekent aller- 6 maart 1927- eerst het wegvallen van de 'opperzangmeester' van de n april 1990 Hervormde Gemeente in de oude Bavokerk. En voor kerkmusici is zijn heengaan een verlies van een uitzon derlijk collega, terwijl de wereld van de orgelbouw- en restauratie een super-deskundig raadgever zal moeten missen. Klaas Bolt, die werd geboren in Appingedam, kreeg zijn eerste orgellessen van Johan van Meurs op het orgel van de Der Aa-kerk in Groningen. Na het behalen van de Staatsdiploma's a en b hij studeerde bij Cor Batenburg en George Stam - nam hij improvisatielessen bij Cor Kee. In 1953 benoemde het gemeentebestuur van Haar lem hem, na een vergelijkend proefspel, tot (tweede) stadsorganist, speciaal belast met de muzikale verzorging van de diensten der Hervormde Gemeente. In die zelfstandige functie, die hij vrijwel tot zijn dood toe vervulde, verwierf hij zich een geliefde plaats in kerkelijk-muzikaal Haarlem. Door zijn koraalspel en koraalimprovisaties, alsmede door zijn opvattingen inza ke het tempo van de gemeentezang en het specifieke gebruik van het oude Hollandse orgel, kreeg hij grote bekendheid. Zijn artikel 'De gemeentezang in een crisis situatie', in 1978 verschenen bij zijn 25-jarig jubileum als Bavo-organist, zorgde binnen kerkmuzikale kring voor felle discussies over de zangwijze der psalmmelodieën. In de eerste jaren na zijn aanstelling als organist van de Grote of St. Bavokerk, trok Klaas Bolt wijd en zijd de aandacht met het tweemaal achtereen winnen van de wisselprijs op het Internationaal Orgel Improvisatie Concours. Vanaf 1968 was hij conservatoriumdocent; eerst aan de Muziekschool van Toonkunst Haarlem en, na de fusie van de vakopleidingen in 1975, aan het Sweelinck Con servatorium te Amsterdam. Als orgeldeskundige gold Klaas Bolt sinds de jaren zeventig als een autoriteit. Als adviseur van onder meer de Orgelcommissie der 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 215