Nederlandse Hervormde Kerk en de Rijksdienst van Monumentenzorg, speelde hij een belangrijke rol bij de restauratie van historische instrumenten in de kerken in Haarlem (Nieuwe Kerk) en omgeving (Bennebroek, Heemstede, Beverwijk). In 1985 beschreef hij 'De his torie en samenstelling van het Haarlemse Miiller-orgel', terwijl hij al eerder een aantal publicaties op zijn vak gebied het licht had doen zien. Klaas Bolt stimuleerde de belangstelling voor het orgel door het organiseren van orgeltochten; excursies langs historisch belangwekkende instrumenten welke grote belangstelling ondervonden. In zijn uitlatingen toonde hij zich een uitgesproken cultuurpessimist. Zijn creativi teit bewoog zich vrijwel louter binnen het kader van de barokmuziek. In het hedendaagse componeren had hij alle geloof verloren. En tijdens de latere improvisatie wedstrijden, waarvan een van de eerste door hem ge wonnen werd, zorgde hij er steevast voor met vakantie te zijn. Zo ergerde hem de (door hem als 'muzikale kijkgrijp' betitelde) moderne improvisaties waarin de klassieke wetten op de helling gezet of geheel verlaten worden. Door zijn voorkeur voor massale samenzang in hele notenwaarden, kwam hij in de muziekwereld weieens onbegrijpelijk ouderwets over. Dat wist hij zelf heel goed en dat deerde hem niet. 'Ik ben in de eerste plaats een vanuit de protestantse traditie denkend kerkmusicus' verklaarde hij dan. 'En ik wil best en eigenlijk ook heel graag zo nu en dan een concert geven... maar de kerkdienst, daar gaat mijn hart naar uit'. Zelden is een hoogbegaafd iemand, qua natuur en met zoveel oprecht heid, dan ook zo volmaakt samengevallen met de aard van zijn functie. Ruud Brink Een wat onzekere man, met een heel bijzonder gevoel 9 augustus 1937- voor humor en een diepgang die verder ging dan me- 29 juni 1990 nigeen na het eerste gesprek veronderstelde. Ruud Brink, een van de beste tenorsaxofonisten die de Neder landse jazz heeft gekend, overleed in de nacht van 29 op 30 juni 1990 aan geelzucht in het Spaarneziekenhuis in Haarlem. Hij werd 52 jaar. Brink was bijna dertig jaar lang een graag geziene gast - niet alleen overal in binnen- en buitenland, maar juist ook in zijn geboortestad Haarlem waar hij de persoonlij- JOHAN VAN KEMPEN 214

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 216