Beschrijvingen van steden; Ampzings Beschrijvinge ende Lof der stad Haerlem het moreel en de financiën van de gemeenschap op te vijzelen, hetgeen erop neerkwam dat er nieuwe wetten werden uitgevaardigd, privileges werden verleend en opdrachten voor toepasselijke kunstwerken werden ver strekt, waarvan de Slag op het Haarlemmermeer door Vroom een van de vele voorbeelden is. In de trant van het sterk vernieuwde werk van Ampzing zijn meerdere zeventiende-eeuwse Noordnederlandse steden beschreven. Elk van deze beschrijvingen weer spiegelt belangen van eigentijdse en lokale aard. De vroegste in het genre, Der Stadt Ley den Dienst-bouc, verscheen in Leiden in 1602 44). In 1574, tijdens het beleg, had de stad zich met heldenmoed tegen de Spaan se overheersing verzet en 28 jaar na dato moest deze uitgave Leidens onafhankelijkheid ten opzichte van de autocratische, centralistische controle van de Habsbur- gers onderbouwen. Moreel en economisch door de over winning gesterkt, had Leiden zich in de loop der jaren een nieuwe welvaart en een nieuw gevoel van eigenwaar de verworven. Juridisch viel er echter nog heel wat bij te spijkeren. Dus plaatste het stadsbestuur in 1596 in het stadhuis een drukpers, met de bedoeling de oude rechten en privileges van de stad vast te leggen en in bredere kring bekendheid te verschaffen. Zes jaar later werd al dit materiaal gebundeld door de invloedrijke en uiterst competente gemeentesecretaris Jan van Hout. Deze uitgave, het in de volkstaal geschre ven Dienst-bouc, is een inventaris van aloude plaatselijke regels en gebruiken en heeft veel van een wetboek weg 45). Op basis van historische gegevens wordt de onafhankelijkheid geclaimd, als ware het een rechtma tige aangelegenheid. Herhaaldelijk wordt erop gewezen dat een gewoonte of instelling 'vanouts' is - een kwali ficatie die op landelijk niveau al eerder werd gebruikt om de souvereiniteit van de Staten Generaal te rechtvaardigen 4ft). Eveneens in Leiden verscheen ver volgens de eerste uitgebreide en geïllustreerde stadsbe schrijving in de volkstaal, de Beschrijvinghe der stadt Leyden, in f614, van de hand van de plaatselijke burge meester, Jan Orlers 47). De geschiedenis van Haarlem vertoonde talloze over eenkomsten met die van Leiden, maar in één opzicht was zij ingrijpend anders. Terwijl Leiden op een geslaagd verzet tegen de Spaanse belegering kon bogen, moest Haarlem zien te leven met de herinnering aan een beleg dat een verpletterende nederlaag had opgeleverd, met 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 22