'Gravinnesteeg'. Gedacht wordt aan uitbreiding van het aantal bedden van veertig naar eenenzestig. Het tot standkomen van de 'Brijder Stichting' hield in medewer king te verlenen aan het plan van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wijziging te brengen in de geestelijke gezondheidszorg, speciaal wat betreft de verslavings zorg. Volgens het plan hield deze zorg als knelpunten in de slechte spreiding van de intramurale voorzieningen en een afstemming tussen de voorzieningen. In Haarlem is aan het Spaarne 62 de afdeling 'ambulant', zuidelijk deel van de provincie gevestigd en de kliniek 'Het Spaar ne' en de afdeling 'Gravinnesteeg' blijven totdat een nieuw gebouw in gebruik genomen wordt. De besturen van de vroegere stichtingen in Haarlem en Alkmaar zijn vervangen door een Raad van Toezicht. Netty Andriessen-Koot Het gastvrije huis aan de Wagenweg is leeg, de bemoste 15 november 1897- beelden zijn uit de tuin verdwenen, het atelier is een 30 mei 1990 stille lege ruimte geworden. De valavond is gekomen. Na de dood van Mari Andriessen (7 december 1979) waakte diens vrouw Nettie met ontroerende zorg over huis en nalatenschap van de beeldhouwer. In het atelier prijkten elke dag verse bloemen bij het zelfportret van Mari. In dat atelier leek de kunstenaar even weggelopen. Zijn leren vest hing er nog, over de stoelleuning; zijn gereed schap lag klaar. Beelden keken toe in groten getale en vele maten. Nettie koesterde de lievelingsplek van haar man en kon vol enthousiasme vertellen over elk beeld. Ze stond er zelf tussen, gipsen vrouwtje in Gelderse klederdracht, model voor het oorlogsmonument van het dorp Putten. Op 30 mei 1990 overleed Nettie Andries- sen-Koot, in het huis aan de Wagenweg. Ze werd 92 jaar. Wie zal peilen hoeveel Nettie Andriessen heeft bijgedra gen aan het werk en de carrière van haar man? Tijdens diens leven trad ze nooit naar voren. Ze was de aanjager, de toeverlaat, de vertrouweling, de stut, op de achter grond. Mari was het charmante middelpunt van de cer- cle, waartoe ook mannen als Roland Holst, Bomans, Verwey, Prenen, Thijm en Mulder behoorden. Slauer- hoff was een kamerhuurder, toen de Andriessens het nog niet zo breed hadden. Nettie kon er kostelijk over vertellen: hoe Slau met de kinderen Maap en Frits op A. OVERMEER 218

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 220