Hij had een model nodig. Dat ging hij schilderen of natekenen en daar was vakmanschap voor nodig. En dat vakmanschap werd verkregen door oefening, door met zijn vrienden van Kunst Zij Ons Doel naar model te tekenen op de woensdag- en vrijdagavonden in De Waag. KZOD-lid Jan van Geem weet zich Jan Loots van die tekenavonden nog goed te herinneren: Jan kwam regel matig. Op een keer vonden wij dat het model lang genoeg in een bepaalde stand had geposeerd en kondigden een koffiepauze af. Maar Jan zei: 'nee, nee, het is nog geen tijd, ik moet dat teentje nog even doen'. Hij was een Pietje precies, hij keek op de seconde. Tijdens de pauze kon hij je enthousiast vertellen over zijn vakantiereizen. Zijn kathedraalbezoeken kon hij prachtig uitbeelden. Die man kon zó intens genieten. Zijn tekeningen vond ik niet zó, maar zijn aquarellen vond ik knap werk, een beetje droog, maar bijzonder van techniek, mooi van kleur. Toen we bij ons 150-jarig bestaan een tentoonstelling organiseerden werd er bij uitzondering een jury van buitenaf gevraagd om werk van de leden daarvoor uit te kiezen. Er kwamen drie mensen van Arti uit Amsterdam en die spraken hun bewondering uit voor de aquarellen van Jan Loots. Zelf heeft Jan Loots eens een kort kommentaar op zijn aqua relleren op papier gezet voor een expositie van Kunst Zij Ons Doel: De transparante waterverf trekt me heel erg aan. De struktuur van het voltooide werk is er in te volgen. De gang van aanvang naar voltooiing. Misschien is dit wel iets muzikaals, waarin het onderwerp onderge schikt wordt aan het werkrithme en de kleur. Het licht op het gegeven vind ik heel belangrijk. Het doordrenkt niet alleen de schaduw met kleur, maar geeft in tegenstelling daarmee een vaste architectuur. Bereik ik tenslotte ook nog sfeer, dan herken ik dat als toegift. Jans leven is schokvrij, in een rustig Haarlems tempo verlopen. Hij is vrijgezel gebleven en heeft het grootste deel van zijn leven, 88 jaar, in het huis van zijn vader, de kerkschilder Frans Loots, gewoond, de laatste jaren met zijn zuster Annie, die trouw voor hem bleef zorgen. Na een onderwijsacte aan de Rijksnormaalschool in Am sterdam te hebben behaald ging hij tekenles geven op een Haarlemse mulo-school. Het kroostrijke gezin Loots - 12 kinderen uit twee huwelijken - had kostwin ners nodig. Het lesgeven was geen succes, orde moeten houden in een klas met kinderen werkte hem op de zenuwen. Beter ging het hem af om kinderen thuis les te geven in houtbewerking, een vak waar hij zich met 221

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 223