zijn precieze aard ook graag in had bekwaamd. Nu nog staan er meubels in huize Loots die Jan in zijn jonge jaren heeft ontworpen en eigenhandig in elkaar heeft getimmerd. Ze zijn niet kapot te krijgen. Aan de tele foon meldde Jan zich altijd met een plechtig: Loots Emmastraat. Je was dan verbonden met het schilderach tige herenhuis dat uitkeek op de Kathedrale Basiliek Sint Bavo. Jan ging daar naar de mis, het lof en het orgelconcert en tersluiks keek hij dan naar het mozaïek dat hij voor het noordertransept had ontworpen: Chris tus aan het kruis met aan zijn zijden de apostel Johannes en zijn moeder Maria. Het gaf hem voldoening dat hij hiermee een stap gezet had in de voetsporen van zijn vader en zijn kunst dienstbaar had gemaakt aan de Kerk. Ga jij elke zondag naar de kerk? vroeg hij mij eens toen ik hem bij het uitgaan van de mis tegenkwam. Ik antwoordde eufemistisch: Nee, niet elke zondag. Je moet die vrijmoedigheid maar hebben, zei hij. Dr. Petrus Antonius Henricus Julius Merkx [9 juni 1906-26 juli 1990 In juli 1990 is een markant man gestorven, die van 1958 tot 1971 rector was van het Lyceum 'Sancta Maria'. Nu in de negentiger jaren is het niet meer voorstelbaar dat een man van 52 jaar benoemd wordt tot rector van een school. Toen in de vijftiger jaren was het nog heel gewoon dat men in het onderwijs carrière maakte op basis van anciënniteit. Zo ook dr. P. Merkx, die na een 26-jarige loopbaan als leraar klassieke talen aan het O.L. Vrouwelyceum te Breda, op zijn vijftigste conrector werd aan het meisjes lyceum 'Mencia de Mendoza' in diezelfde plaats. Tegelij kertijd werd hij toen docent in de vakdidaktiek van de klassieke talen aan de R.K. Universiteit van Nijmegen, een parttime functie, die hij is blijven uitoefenen tot 1969. Het conrectoraat in Breda werd al na twee jaar beëin digd, toen het curatorium van Sancta Maria hem uit nodigde voor het rectoraat van dit Haarlemse meisjes lyceum Hij was de eerste man als rector in dit vrouwelijke bolwerk, en had meteen de opdracht de bouw van een nieuwe school aan het Eindenhout voor te bereiden. In 1958 was Sancta nog gehuisvest in drie grote herenhui zen aan de Dreef en de rector was opperstalmeester in één van de gebouwen, ja: hij was meer opper dan de ALBERT BRÜGGEN 222

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 224