Hij was inderdaad een leraar latijn in hart en nieren en is daarin denk ik gelukkiger geweest dan in zijn rec toraat. Als rector is hij steeds een paar lessen blijven geven en ook na zijn pensioen is hij nog twee jaar actief geweest als docent latijn op Sancta. Als rector kwam hij onder moeilijke omstandigheden de school binnen en eigenlijk is het tijdens zijn rectoraat nooit zonder slag of stoot gegaan. Als er geen problemen waren met conrectoren, waren die er wel met docenten, met de administratie of met het bestuur. Hij was een overtuigd voorstander van aparte instructie voor meisjes, en heeft zich tot het laatst toe verzet tegen de komst van jongens-leerlingen op Sancta. Toen ik gevraagd werd als conrector was de strijd hiervoor gestreden en het bestuur verzekerde mij dat er jongens-leerlingen zouden komen, omdat het inmiddels gemengd geworden jongenslyceum Triniteits veel meisjes van Sancta wegtrok. Toch bleef Merkx proberen mij te overtuigen van zijn gelijk, dat voor de emancipatie van de vrouw een meisjeslyceum gunstiger is dan een gemengde school, en soms heb ik de indruk dat er van het vroegere meisjeslyceum meer oud-leerlingen hoge maatschappelijke functies bekleden dan de meisjes van een gemengde school. Als ik op het rectoraat van dr. Merkx terugkijk, dan is het eerste wat mij opvalt, zijn prestatie als bouwpastoor van het prachtige gebouw aan het Eindenhout. Het moge in de praktijk dan waar zijn dat de kunstzinnige vorm geving van het gebouw vooral het werk is van de heer Hofscholte, voorzitter van het bestuur, maar hij heeft er als rector voor gezorgd dat er een schitterende school in Haarlem tot stand kwam. Ik kan mij herinneren, dat er, toen ik pas op Sancta was, door oudere collegae wat smalend werd gepraat over het excuus van Merkx dat hij weer eens bouwvergaderingen moest bijwonen. Toen ik zelf elders in Nederland een schoolgebouw mocht realiseren, werd ik mij bewust hoe onjuist deze opmer kingen over hem toen waren, want de inbreng van een schoolleider in soms lange saaie bouwvergaderingen is van vitaal belang voor het geschikt zijn van het gebouw voor het onderwijs. Door zijn grote inspanningen voor het gebouw leek zijn zorg voor het personeel soms op de tweede plaats te komen, maar ik weet nog goed, hoe hij voor de vervulling van vacatures niet te beroerd was om bij nog niet afgestudeerde classici persoonlijk op hun studentenkamers op bezoek te gaan. In een tijd van grote schaarste aan goede docenten trok Merkx docenten aan die er voor hebben gezorgd dat de school de naam kreeg die zij nu nog heeft.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 226