tot de verantwoordelijke personen en instanties te wen den, wanneer in de aanleg van de Hout zodanig werd ingegrepen, dat de architectonische visie van haar vader werd aangetast. De Haarlemmerhout was haar heilig. Evenals haar vader gruwde zij ervan, wanneer met het bomenbestand in Haarlem ondoordacht en wat al te nonchalant werd omgegaan. Johanna Springer had tot op het laatst een zeer grote belangstelling voor alle zaken die met natuur en milieu te maken hadden, maar vooral lagen Haarlem, de Haar lemse instellingen zoals het Teylers Museum, en natuur lijk de Hout haar zeer na aan het hart. Daarnaast is zij ook buitengemeen actief geweest op velerlei maatschap pelijk gebied, zoals uit de volgende opsomming zal blijken. Haar opleiding was voor die tijd zeker bijzonder te noemen: hbs-b en Mo-Boekhouden. Zij deed daarna de examens van het Nederlands Instituut van Accountants, hoewel het haar eigenlijke ambitie was om schrijfster te worden. Dit kon pas veel later tot uiting komen in de columns die zij schreef voor het blad van Raad en Daad. Zij werkte vele jaren bij verschillende Accountants bureaus en in een vrij beroep als belastingconsulent voor particulieren. Nadat zij haar taak als accountant had neergelegd kwamen er vele taken op maatschappelijk gebied op haar af, zoals: het Steunfonds tot huisvesting van Ouden van Dagen (Doopsgezinde Gemeente Haar lem) waarvan zij de eerste penningmeester was; het Dienstjarenfonds (eveneens Doopsgezind, maar lande lijk), na 1934 het Doopsgezinde Mennofonds geheten. Hiervan was zij eveneens penningmeester (1933-195°); het Protestants Weduwen- en Wezenfonds te Amster dam, mede opgericht door haar grootvader, de heer B.A. van Doorn, van 1947 tot 1963 was ZÜ hiervan Commissaris Financiële aangelegenheden; de Flatstich ting voor vrouwen door vrouwen te Haarlem. Deze Stichting had tot doel door aankoop en verbouwing van grote herenhuizen alleenstaande vrouwen praktische flatjes te verschaffen. Vóór 1940 was dat iets geheel nieuws. Vanaf de oprichting tot 1938 was zij ook hiervan penningmeester; de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, afd. Haarlem, na 1947 leidde dit tot de Landelijke Stichting Organisatie Vrouwen in de vvd, waarvan zij een van de oprichtsters en van 1947 1968 secretaresse en tevens penningmeester was; de Stichting Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. In deze stichting was zij afgevaardigde 227

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 229