en moest als zodanig een voortdurende strijd voeren voor een gezond financieel beheer. Deze federatie is nu opgegaan in de Nederlandse Vrouwen Raad; ook was zij er bij toen in Haarlem op 17 januari 1940 het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers werd opgericht waaruit later de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (thans Unie van Vrijwilligers) ontstond. Tijdens de oorlogsjaren bereidde zij met anderen de oprichting van de Landelijk uw voor. Tot 1971 was zij ook hier de financiële deskundige. Van het uw Maandblad Raad en Daad was zij van 1947 tot 1977 redactielid. Verder heeft zij, ook weer als financieel deskundige, de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging 'Tessel- schade-Arbeid Adelt' en daarvan ook de afdeling Haar lem, de Haarlemse Huishoudschool, Vrouwenbelangen afdeling Haarlem, de Vereniging voor Steun of tijdelijke vervanging van de Huisvrouw, en de Stichting Charlotte s'Jacobfonds lange tijd bijgestaan. Jacobus Maria Franciscus van Velsen 10 mei 1902- 28 december 1990 Op vrijdag 28 december 1990 overleed te Haarlem de architect en oud-politicus Jacques van Velsen op 88- jarige leeftijd. Hij werd op de Zijlweg te Overveen, aan de rand van Haarlem, geboren, waar zijn vader een bollenbedrijf had. Zijn herkomst verloochende hij niet: altijd in het vroege voorjaar stonden in zijn huis aan de Zonnelaan, waar hij vele jaren heeft gewoond, zowel binnen als buiten de bollen in bloei. Aan de Zonnelaan, een plaats waaraan hij zich met het zicht op het Spaarne zeer verknocht voelde, is hij vanaf zijn trouwen altijd blijven wonen. Reeds in zijn jeugd had hij vanaf de Zijlweg een goed gezicht op Haarlem, een stad die hem zijn hele leven is blijven boeien. Dat accentueerde hij ook met de vele door hem gemaakte tekeningen van poortjes, gevels en gebouwen van Haarlem die er bij hem thuis hingen. Ook in latere jaren maakte hij voor zijn kinderen en kleinkinderen zulke tekeningen om ze aldus het mooie van Haarlem, zoals hij het zag, in herinnering te laten houden. Jacques van Velsen voelde zich als architect bovenal een kunstenaar die een schepping maakte. In de periode 1928-1978 heeft hij met veel plezier en enthousiasme gebouwd. Hij kreeg onder meer bekendheid door zijn huisjes (1930) met de heiligenbeelden aan de Jan Gijzen- 228 BERNARD NUSSELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 230