kade en omgeving. Al deze woningen hebben een eigen beeldje, gemaakt door Mari Andriessen. Enige andere werken in Haarlem van Jacques van Vel- sen zijn: de vGLO-school aan de Eemstraat, een toen malige jongensschool aan de Lekstraat, en de voormali ge St. Philomenaschool aldaar. Verder de Lo-school aan de Geuzenvesperstraat, de VGLO-school aan de Richard Holkade, 101 woningen aan de Jan Evertsenstraat in Haarlem Zuid-West, bejaardenwoningen aan de Was- senaerstraat, woningen en winkels aan het De Ruijter- plein. Buiten Haarlem was hij de bouwer van kerkjes onder meer in het Zeeuwse Domburg en Souburg. Daar naast bouwde hij een huis in Zeeuws-Vlaanderen, waar in hij glas-in-loodramen, vervaardigd door de Haarlemse kunstenaar Levinus Tollenaar, liet plaatsen. Als publicist schreef hij een veelgelezen boekje over zijn stad Haarlem, die hij met zijn vele interesses ook op tal van andere wijzen diende. Hetgeen hem niet verhinder de om af en toe met zijn vrouw de Spaarnestad te verlaten en voor korte of langere tijd naar Frankrijk of Italië op kunstreis te gaan. Overigens hield niet alleen de architectuur hem bezig. Zo is hij druk doende geweest in het katholieke, sociaal-charitatieve en politieke leven. Vanaf juli 1949 tot augustus 1970 was Jacques van Velsen lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Katholieke Volkspartij. Vooral kunst en cultuur hadden zijn bijzon dere aandacht. Zijn fractie uit die tijd schreef over hem dat hij alles deed met een grondige kennis van zaken, een hartverwarmend idealisme en met een zichzelf inzetten voor de gemeenschap, dat bewondering afdwong. Als architect verfoeide hij het, dat er in Schalkwijk zoveel hoge flats gebouwd werden en pleitte hij voor meer laagbouw en eengezinswoningen. Helaas bleek hij in dit geval een roepende in de woestijn. Buiten dat alles had hij ook zitting in verscheidene kerke lijke en maatschappelijke instellingen. In 1931 trad hij toe tot de St. Vincentiusvereniging, waarin hij ijverde voor de verspreiding van goede lectuur. Mede in dat verband richtte hij met anderen in 1949 de Katholieke Centrale voor Lectuurvoorziening in Noord-Holland op. Vanaf het begin was hij bestuurslid, sedert i960 voorzit ter. In 1950 richtte hij de Katholieke Centrale voor Lectuurvoorziening in Nederland op. Tot 1955 was hij daarvan voorzitter. Voor zijn grote verdiensten in de rooms-katholieke gemeenschap werd hij benoemd tot ridder in de pauselijke Orde van St. Silvester. Door zijn vertelkunst in geschrift en gesprek, door zijn 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 231