gevoel voor humor, en niet in de laatste plaats door goed te kunnen luisteren naar anderen en zijn goede kennis van zaken wist hij velen te boeien. Na een leven vol inzet is hij in rust overleden en ten grave gedragen op het kerkhof nabij de O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen- kerk in Overveen op 2 januari 1991. Een echte leegte laat Jacques van Velsen niet na, want veel van wat hij gebouwd en gedaan heeft, blijft bestaan. Pieter Zwaanswijk Het bericht van het overlijden van de musicus Pieter 13 juni 1904- Zwaanswijk zal bij vele Haarlemmers een schat aan 1 november 1990 herinneringen hebben wakker geroepen. Zwaanswijk, die 86 jaar werd, vervulde immers, vooral als recensent, veertig jaar lang een centrale rol in het Haarlemse mu ziekleven Na vanaf 1937 tien jaar lang als muziekcriticus verbonden te zijn geweest aan het Algemeen Handels blad, schreef hij in de periode van 1947 tot 1977 recen sies, artikelen, interviews en beschouwingen in het Haar lems Dagblad. Piet Zwaanswijk heeft verschillende belangrijke be stuursfuncties bekleed, onder meer bij de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging, de stichting Jeugd en Muziek en het Comité Kamermuziek Haarlem, de Velser Kunstkring en de Werkgroep Muziek van de Culturele Raad Noord-Holland. In 1974 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aanvankelijk, na voltooiing van de hbs-b, ging hij naar de mts (thans hts), waar hij werd opgeleid tot werktuig bouwkundige. Daar bleek hem al gauw dat de uitoefe ning van dit vak voor hem geen blijvende levensvervul ling zou kunnen betekenen. De muziek, die hij tot dan toe autodidactisch had beoe fend, wenste hij een professionele basis te geven. Hij ondernam daartoe met succes de studie voor het Staats- diploma Piano, waarvoor hij onderricht ontving van prof. Hendrik Andriessen en van Martin Lürsen. Om zich verder in het orgelspel te bekwamen, volgde hij lessen bij dr. Anton van der Horst, terwijl hij reeds was aangesteld als organist van de Heemsteedse Protestan tenbond, een functie die hij bijna een halve eeuw heeft vervuld. Van zijn eigen pedagogische gaven hebben talloze leer lingen op hun beurt geprofiteerd. En ongekend succesvol was zijn rol als stimulator van de musicerende jeugd in A.F. JACOBS 230

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 232