een trauma dat in het embleem tot uitdrukking is ge bracht in de blijvende ontbladering van de boom die voordien in bloei had gestaan. Misschien is dit wel de reden waarom de eerste verantwoording van de wettelij ke onafhankelijkheid in Haarlem later van de persen rolde dan in Leiden en waarom er in de Haarlemse uitgave behalve juridische ook zedelijke aspecten aan de orde komen. In 1628 werd de volledig geautoriseerde en rijkelijk geïllustreerde versie van Amzpings Beschrijvinge aan geboden aan de erentveste, achtbaere, wijse, seer voorsie- nige heren Regeerders, mitsgaders Die goede, vroome, getrouwe ende Vaderlands-lievende Burgerye van onse lieve waerde ende loffelijke gemeyne Vaders-stad Haer- lem. De inleiding bestond uit een verhandeling over het juiste gebruik van de Nederlandse taal terwijl een wat oudere vriend van Ampzing, de meer vrijzinnige Petrus Scriverius, een bijdrage had geleverd in de vorm van een lofzang op de legendarische Haarlemse uitvinder van de boekdrukkunst, onder de titel Laure-kranz voor Laurens Koster 48). Ook andere steden uit de Provinciën gaven vervolgens soortgelijke onafhankelijkheidsverklaringen uit, om hun eigen zelfvertrouwen te versterken, maar ook om indruk te maken op de buitenwereld. En onver anderlijk baseerden de auteurs van deze uitgaven zich, net als Van Hout en Ampzing, op lokale belangen en tradities. Het werk van Ampzing bestaat uit drie delen en elk van deze delen heeft een speciale bedoeling. Het eerste geeft een opsomming van de illustere families die in het verle den de macht in handen hadden, alsmede van de eertijds tot stand gekomen wetten en privileges, en benadrukt zodoende een legale autonomie. Het tweede deel be schrijft de schitterende kerkelijke en wereldlijke bouw werken binnen de stadsmuren en de vele bezienswaar digheden in de onmiddellijke omgeving en suggereert een materiële meerwaarde. Het derde schetst de levens loop van een aantal eerzame burgers die zich op grond van spirituele, intellectuele of fysieke kwaliteiten hebben onderscheiden en claimt zodoende een morele superio riteit. Het boek is overdadig geïllustreerd met prenten van Willem Akersloot, Jan van de Velde en Theodoor Matham, naar tekeningen van Pieter Saenredam en Jan Bouchorst; de onderwerpen variëren van de legendari sche graaf van Haarlem en diens familiewapen, het schip van Damiate en het beleg van de stad door de Spanjaar- 21

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 23