een De prioriteiten na de stad alteratie en de van opdrachten voor het s en Prinsenhof in de jaren op negentig n is ode vet- laar \b- het eze het de /in- raf- en- lan an- ro- ;en est ke. en :en :en er en de die op ;u- en de ok er- ig, n- Financieel en mentaal was Haarlem, vlak na het Beleg en de grote brand, niet tot een actief kunstbeleid in staat. De eerste uitgave, nadat er in 1577 een ander stadsbestuur was aangetreden, betrof de restauratie van een serie meer dan levensgrote portretten van de graven 79). Deze werken zijn te dateren tussen i486 en 1491. De onderschriften zijn hoogst waarschijnlijk in verband te brengen met Joannis a Leydis - die wij al eerder als schrijver van de Annates zijn tegengekomen - prior van het klooster der Karmelieten van 1477 tot 1479. In verband met de dreiging der beeldenstorm in 1566 waren zij naar het stadhuis overgebracht. Zij sym boliseerden, nu de Spanjaarden nog maar net vertrokken waren, het 'oude' Hollandse gezag. Grotere bedragen en aanzienlijk meer moeite kostte het herstel van de stadsmuren en de herbeplanting van de Hout 8o). De beide torens aan weerskanten van het Spaarne waartussen onder water, net als in Damiate, een ketting zou hebben gehangen om vijandige schepen te weren, waren tegen het einde van het Beleg zwaar beschadigd en werden in 1589 herbouwd 8l). Ook de restauratie van de stadswallen en poorten vond in deze periode plaats 82). De Hout, die door de belegeraars bijna geheel vernietigd was moest herbeplant worden. Op verzoek van het stadsbestuur kreeg Haarlem dit terrein in 1583 van de Staten van Holland in pacht en het jaar daarop werden in de buurt van Amersfoort 10.000 eiken gekocht. De aanplant geschiedde volgens een duidelijk plan. Zoals ook blijkt uit een aantal bur gemeestersresoluties uit de jaren '84 en '85, werd er veel geld en zorg besteed aan de renovatie van de Hout 83). In de ogen van het stadsbestuur diende alles waarin het roemrijke verleden van de stad zich manifesteerde, met voorrang te worden gerestaureerd. Pas twintig jaar na het Beleg en tien jaar na de Alteratie waren de burgemeesters weer in staat zich aan andere zaken te wijden. Van de Staten van Holland had Haar lem, mede door toedoen van de prins van Oranje, in 1581 een vergoeding gekregen voor de door het Beleg veroorzaakte schade - reden genoeg dus, om de Oranjes dankbaar te zijn en de nieuwe militaire leider, prins Maurits, te vriend te houden. Als mogelijke erfgenamen van de graven van Holland konden de Oranjes zich bovendien ook op een speciale connectie met de stad beroemen. Zo ontstond het Prinsenhof. Ten behoeve van de Oranjes en andere voorname gasten werden de voormalige gebouwen van het Dominikanenklooster ge- 33 itie- lad 'A_ .u IS \d IVJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 35