De twistappel werd, zo vertelt hij, tijdens de bruiloft van Peleus en Thetis op tafel gegooid; later gaf Paris deze appel aan Venus, de godin van de liefde. Met andere woorden, hij gebruikte de appel voor zijn erotische be hoeften terwijl hij hem toch ook aan de godin van het beschouwende leven en de wijsheid, Minerva, of aan Juno, godin van de daadkracht, handel en rijkdom, had kunnen geven. En uiteindelijk leidde de appel van Paris tot de rampzalige chaos van de Trojaanse oorlog, zoals de appel van de zondeval de hele mensheid in het on geluk stortte. In de opvatting van Van Mander, die goed bevriend was met Cornelisz., behelst deze geschiedenis een waarschuwing: het leidt tot onzalige gevolgen als mensen van het rechte pad afwijken 9°). Vervolgens vestigt Van Mander de aandacht op wijsheid, rijkdom en redelijkheid als eerste vereisten voor bestuur ders die er goed aan doen de lessen van het Oordeel van Paris te gedenken 9I), om zich te hoeden voor het maken van verkeerde keuzen 92). Door onrechtmatig geweld te plegen maakte ook Herodes, als gezagdrager, een verkeerde keus - en hetzelfde gold voor de katholieke koningen van Spanje, in het recente verleden. De onver holen immoraliteit van monniken en nonnen is een teken dat zij dwalen (op het gebied van de godsdienst), net als Paris en net als Adam en Eva die ook het verkeerde pad kozen, maar dan op een ander gebied. De erfzonde staat tegenover het wangedrag waaraan de 'moederkerk' zich in het heersende bestel bezondigt. Zoals hij in zijn voor woord tot de Wtlegghingh ook nadrukkelijk betoogt, beschouwt Van Mander de Metamorphosis met zijn schat aan wijze lessen als een stimulans ter verbetering van de zeden, als een aansporing om deugdzaam te leven 93). Het nabije verleden had tal van meningsverschillen op geleverd - de Wtlegghingh refereert er herhaaldelijk aan. En met deze geschillen nog vers in het geheugen, koesterden de Haarlemse stadsbestuurders natuurlijk de hoop dat de Prins van Oranje en anderen hun eigen deugdzame conclusies zouden trekken. Architectonische Tegelijk met het Prinsenhof nam het stadsbestuur ook opdrachten 1590-1613 een aantal andere projecten ter hand. Eerst moest de schutterij onder dak. De schutters van St. Joris, wier Doelen bij de grote brand in 1576 verloren waren ge gaan, kregen een voormalig onderkomen van zusters van de derde orde toegewezen. Dit gebouw, het St. Michielsconvent der tertiarissen, lag in het zuid-oosten, aan de rand van de stad, vlak bij de Hout en middenin 37

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 39