IJ 1 t f f TC 1 C Haarlem, stadhuis, nieuwe Een nadere uitwerking van het Vicit Vim Virtus-thema vroedschapskamer 1620-30, op- vinden we in het interieur van de nieuwe vroedschaps stand en plattegrond van Don kamer (aft Mgt haar stenen CQnsol haar tapis. serieen en zwaar gebeeldhouwde schouwen maakt zij een vorstelijke indruk. Verhelderende informatie biedt dit interieur echter met name in de details. De consoles bijvoorbeeld bestaan uit voluten met leeuwekoppen en -klauwen met het wapen van Haarlem, een zwaard met daarboven een Maltezer kruis en vier sterren. In de vorm van kolven en gevesten rijzen achter de wapenschilden vuurwapens op. Het stadswapen, symbool van oude rechten en privileges, krijgt ondersteuning van een mo dern soort wapen waarmee de tirannie van de onrecht vaardige machthebber, de Spaanse koning, is verdreven. Zo herinneren de consoles aan de meest recente over winning van de deugd op het geweld maar ook, doordat zij het middeleeuwse stadswapen voeren, aan de eerste, die in Egypte II5). De overwinning in Egypte komt veel uitvoeriger aan bod in het uit 1630 daterende wandtapijt, dat een hele wand in beslag neemt (afb. 13) IIfi). De voorstelling betreft de verovering van Damiate door de Haarlem mers. Ontwerper was de zeeschilder Claes van Wierin- gen, die een honorarium van 300 gulden ontving. De uitvoering was in handen van Joseph Thienpont; hij verdiende het destijds enorme en voor het gewicht van 44 1 wandtapijt, wapenvermeerdering (patriarch schenkt kruis) 2. satyrs op schoorsteenmantel 3. leeuwen op schoorsteenmantel 4. wandtapijt, verovering van Oamiate 5. schilderij, wapenvermeerdering (keizer schenkt zwaard) 6. zintuigen en deugden op Haarlemse scheper vroedschapskamer overzicht van het stadhuiscomplex »t de locatie van de kamers op de eerste verdieping schaal in meters schaal in meters plattegrond van vroedschapskami Johnson (1988).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 46