Daarboven staan Ionische kariatyden in de gedaante van mannelijke en vrouwelijke Pan-figuren, varianten op de wilde, half dierlijke en wellustige sater (afb. 16). Spre kend over menselijke hartstochten had Coornhert, de voormalige stadssecretaris, beweerd dat niet de herts tochten selve doch de moghelijkheijt om die te hebben den menschen aengheboren worden IIy). Vijanden van de staat beschouwde hij als wilde dieren, het ergste kwaad op aarde, maar in navolging van Plutarchus vond hij temmen verkieslijker dan doden; dan konden zij ten nutte worden gemaakt, zoals men dat doet met onderworpenen I2°): Van Temlust ende Volghlust. Dese noemt men in den Latijnse Continentia ende Incontinen tia... want de Tem-Iust is een matigheydt daar door de lust bij bestieringhe des redens wert betemt121). Van Mander vergeleek een goede wetgeving met de muziek van Orpheus die van wilde dieren makke schapen wist te maken en eenzelfde wildheid was door Ampzing sym bolisch afgeschilderd als een leeuw I22). Heel anders is de schoorsteenmantel aan de oostkant; hier lijkt de heerschappij van de rede, Coornherts bestie ringhe des redens, centraal te staan (afb. 17). Ditmaal zijn het geen leeuwen maar engeltjes, de geijkte decora tie van de troon van de wijze Salomon, die de bladmotie ven op de onderste rand verlevendigen. Boven deze engeltjes zien we Ionische half-kariatyden, en wederom is het verschil opmerkelijk. Terwijl de Panfiguren op de andere schouw, afgezien van hun sekse, wel min of meer identiek zijn, verschillen deze kariatyden naar sekse, maar ook naar kleding en attribuut. In totaal zijn het er negen, vijf aan de voorkant en twee aan elke zijkant. Links zien we twee mannen in een harnas; de een heeft 46 Satyrs, 1622, houten ombouw, Haarlem, stadhuis, B W- kamer.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 48