blaauwe druif uithing, bezigden wij het druivensap niet. Een glas melk kwam ons welgevalliger voor. Ik rustte er met veel genoegen uit, te meer, daar ik mijne terugreis niet weder over Bloemendaal nam, anders had ik voor zeker voor de grap in de herberg getoefd, alwaar het huis van Brederode uithangt, waaronder het volgende rijmpje te lezen staat: Hier in het huis van Brederó, Reeds eeuwen oud en grijs, Is spijs, en drank, en vreugd te vinden, Tot een' civielen prijs. De laan van Spaar en hove, behoorende tot het buitengoed van dien naam, leverde eene te fraaije wandeling op, om die niet te roemen. De verkorte weg was oorzaak, dat ik om vijf ure Haarlem weder bereikte. Nog een uurtje binnen deze stad toevende, onderhield ik mij met eenen inwoner, betrekkelijk deszelfs geboorteplaats; en later in de schuit naar Amsterdam gezeten zijnde, viel het mij te binnen, dat ik toch in mijn klein journaal van eenen dag, gewag moest gemaakt hebben van het Kraamkloppertje. Kraamkloppertjes Een eigenaardig iets, dat men te Haarlem en te Alkmaar alleen, aan de deur der woning, waar binnen eene kraam vrouw ligt, bezigt. Men spreekt verschillend omtrent den oorsprong van dit aloud gebruik, en wij hechten ten dezen het meeste geloof aan een aloud kronijkje, hetwelk nagenoeg zegt: dat het, tijdens de gepleegde gruwelen en plundering der Spanjaar den, na de overgave van Haarlem in 1573, aldaar gebezigd is geworden. De zoon van Alva stond toe, dat men aan den gewonen klopper eener woning, alwaar zich eene kraamvrouw bevond, een teeken maakte, dat door de krijgsknechten geëerbiedigd moest worden. Men omwond dien klopper met linnen; in latere tijden werd dit heilig gehouden teeken door den zoogenaamden kantenklopper vervangen en op de deur gehecht. Hetzelve bestaat in een houten plankje met een stiftje op het midden der huisdeur gehecht, en heeft de gedaante van een tafeltje, van voren met rozeroode zijde overtrokken, waarover men eene net geplooide kant ziet. Deze kant, waaijersgewijze gespannen, aan de hoeken geplooid, wordt dusdanig geschikt, omdat er zich in het midden een langwerpig vierkant van gestoken kantwerk vertoont. Onder dit kantwerk steekt men een wit papiertje, dat er uitgetrokken kan worden, hetwelk geschiedt, wan neer de jonggeborene een knaapje is. Zoo laat zich de kant op zijn fraaist aanzien. Een geheel of half gedekt 82

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 84