ijkt. van bouwmaterialen van stadswege wordt verleend. Ook om- de bakkers P. Baarlemans en J. Koning in de Meester i Lottelaan kregen nul op het request. Zij konden niet kste waarmaken dat een vrijstelling hun concurrentiepositie wil ten opzichte van andere buiten de stad woonachtig zijnde het fabrikanten zou verbeteren :rke Niet elke Haarlemmer bewandelde echter de officiële ma- weg van het indienen van een verzoekschrift bij de ge- ïaar meente om vervolgens af te wachten wat men ten stad- huize dienaangaande zou besluiten. Het ontduiken van 'en- accijnzen was een geliefde sport, zeker wanneer het ging den om het binnensmokkelen van goederen. De regel was end dat een ieder die over de weg of het Spaarne goederen 500 de stad binnen wilde brengen waarop de stedelijke ac cijnsregelingen van toepassing waren, deze moest decla re- reren. Hij kon hiervoor terecht bij een van de belasting en kantoortjes, ook wel commiezenhuisjes genoemd, die in lar- de regel bij de stadspoorten en de sluitbomen in het ige- Spaarne stonden. In deze kantoortjes zetelden een of en, twee commiezen die elke wagen en kar die de stad de, binnenkwamen en iedereen, van wie vermoed werd dat eld hij of zij iets bij zich had, moesten controleren, zen Het was dus zaak deze commiezen te misleiden. Naatje ien Sint, dienstbode van de broodbakker Jan Metselaar uit )el- Schoten, probeerde het eens. Op n november 1840 ten kwam zij met een mand brood bij de Kennemer- of ien Nieuwpoort op het Kennemerplein (afgebroken in >m- 1866). Aan de twee commiezen die daar zaten, vertelde zij dat zij in haar mand zeven pond ongebuild tarwebrood en had liggen. De commiezen vertrouwden haar niet, om- ;en dat zij de mand van Naatje wel erg groot vonden. Zij I te vroegen haar even te mogen kijken en ontdekten toen het dat de dienstbode tien pond brood in haar mand had. Zij ge- kreeg de ongelooflijk hoge boete van honderd gulden, I40 terwijl haar brood, mand en doek in beslag werden Jse genomen. 'an Ook Jan Teunisse, van beroep tuinmansbaas op het iur buitenverblijf Bellevue, viel door de mand. Op 13 de- ing cember zagen de commiezen M. van Dokkum en H. van eid Berke, die op surveillance waren in de buurt van de Hout, hoe een manspersoon van het grondgebied van ;en Heemstede de Kleine Houtweg opliep, maar dit zo ten vreemd deed, dat het voor de commiezen onmiddellijk en, duidelijk was dat hij iets onder zijn kleding verborgen of hield. Dat wijaldus het proces-verbaal van de twee >an commiezen naar aanleiding van dit gebeuren, deze per- jns soon, alhoewel hij ons bemerkende, het zoo hard mogelijk 9i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 93