ge- wel ter- 3er- )or- aat- 840 Staangeld lam kermisattracties 150,36 iber en het ver den 1'oor jrdt be- van gen 'erd 842 Den enst eer- iten de ïing rne- enst het ind ien/ ;sen ver- oop and 1 en ;fde rein ers. vol liet lijks vanuit Amsterdam een postwagen, die via Haarlem (ver trek aldaar 11.00 uur), Leiden, Den Haag en Delft, vóór half zes in Rotterdam moest aankomen, 's Avonds om negen uur vertrok de wagen dan weer uit Rotterdam, richting Amsterdam, alwaar de wagen om vijf uur in de ochtend werd verwacht. Vanouds werd in Haarlem in juli twee weken kermis gevierd, een gebeurtenis waar de burgerij, of althans het merendeel van hen, het hele jaar naar toe leefde. Niet iedereen was echter even gecharmeerd van dit feest- gebeuren. Op 24 juni 1840 ontvingen Burgemeester en Wethouders een uitgebreid schrijven van de gezamentlij- ke leeraren bij de verschillende protestantsche gemeenten binnen deze stad gevestigd. In hun brief staken de veer tien predikanten, die de brief hadden ondertekend - helaas moest de naam van dominee Hinlopen ontbreken, omdat hij uitsteeds was - niet onder stoelen of banken dat zij met angst en vreze het naderende feest tegemoet zagen, daar gedurende de dagen der kermisvreugde, die welhaast aanstaand zijn, in de laatste jaren de misbruiken zich altijd meer dan gewoon hebben geopenbaard. Van daar dat zij hadden besloten zich rechtstreeks tot de edelachtbare heren van het gemeentebestuur te wenden met het dringende verzoek alles in het werk te stellen om te verhinderen dat de zondagsrust verstoord zou worden, opdat deze dag op die stille en godvrugtige wijze gevierd kon worden, die men in eene christelijke plaats zou mogen verwachten. Het was niet de eerste keer was dat van kerkelijke zijde bedenkingen geopperd werden tegen de goddeloze kermis, en het zou zeker ook niet de laatste keer zijn. Naarmate de negentiende eeuw voortschreed kwam de kermis onder steeds zwaardere druk te staan en werd steeds harder actie gevoerd om de duur van de kermis te beperken, ja zelfs geheel af te schaffen. Om een plaatsje op de kermis te krijgen moest aan Burgemeester en Wethouders vergunning worden ge vraagd. Op 3 juli werden alle aanvragen bekeken en kregen de navolgende kermisexploitanten toestemming tot het uitvoeren van vertoningen en vermakelijkheden. Op de Turfmarkt mocht J. Lehmann zijn tent met zijn 'Keizerlijke Pantoministen' opslaan. Op het Verwulft en de Botermarkt werd ruimte vrijgemaakt voor twee poffertjeskramen en voor het Théater Optique van J. Ellenburg, het 'Groot Kabinet van Cosmoramo en Brandspiegels' van Savy, de caroussel van Van der Lely, 95

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 97