het Théatre Royaal van Proper, de Troupe Oriehalcien- de van Gontav, het Théatre Pittoresque van Kannegie- ter, de acrobatentent van Goudsmit en een klein tentje voor J. Kaare, die een vertoningswaardig dik kind in zijn collectie had. De Grote Houtstraat werd ingeruimd voor de Chambre Obscure van Clucksteyn en liefst zeven vauxhallen, dat wil zeggen danstenten, waar de Haar lemmer een versnapering kon kopen en onder begelei ding van levende muziek een dansje kon maken. Op de Grote Markt, onder het toeziend oog van Loutje, mochten Baas en Amelaang hun smaakvol ingerichte Théatre des Variétés opbouwen. Voor het toneelgezel schap Hoedt en Bingley werd de schouwburg buiten de Houtpoort gereserveerd, waar het gezelschap enige voorstellingen zou geven, onder andere 'De gans met de pauwenstaart', 'Het geneesmiddel der hoogmoedigheid' en het blijspel 'De twee vaders of de les der kruidkunde'. Maar er was nog veel meer te beleven. De kermis geleek in die tijd nog in velerlei opzichten op een jaarmarkt, waar het maken van plezier en het doen van zaken hand in hand gingen. Er werden tijdens de kermisweken allerlei dingen te koop aangeboden, met name zaken die om de een of andere reden de aandacht trokken en niet zo gemakkelijk in Haarlem zelf te koop waren. Zo had P. Duvergne achter op het Prinsenhof een welgesorteerde kraam met een keur van nieuwigheden, zoals pendules, tafels, lakwerk, enz.Mademoiselle Faure de Paris ver kocht corsetten, terwijl madame Bied d'Amsterdam op de Grote Markt een keur van smaakvolle stoffen en robes had uitgestald. Om een-uit-de-hand-lopen van het kermisgebeuren te voorkomen hadden Burgemeester en Wethouders tradi tiegetrouw stringente voorzorgsmaatregelen genomen. Met uitzondering van de Vauxhallen moesten alle verto ningen om half één 's nachts afgelopen zijn. Bovendien was met de militaire commandant van Noord Holland afgesproken dat een deel van de 509 militairen die in 1840 in de reusachtige kazerne aan de Koudenhorn ge legerd of bij particulieren ingekwartierd waren, achter de hand gehouden zou worden om eventuele ongere geldheden snel te kunnen onderdrukken. Vooral op het Schouwburgplein en in de Hout werd door de militairen gepatrouilleerd, omdat in het verleden daar nog al eens onoorbare dingen waren gebeurd, die voer zouden kun nen zijn voor hen die de kermis geen goed hart toedroe gen. Aan staangeld incasseerde, zoals gezegd, de gemeente

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 98