Op het Stationsplein te Haarlem staat naast een elektrische motorwagen van de ringlijn een paardetram van de Haarlemsche Tramway-Maatschappij aan zijn eindpunt; 1901. De openingsdata van de Ceintuurlijn en Zandvoortse lijn ont lopen elkaar niet veel. Weliswaar was de openingsdatum door de bovengenoemde stormramp vertraagd; toch was het de vraag of de opening wel eerder had kunnen plaats vinden. Bij het begin van de exploitatie op 3 juli 1899 beschikte men nog maar over drie van de acht bestelde grote motorwagens en het zou nog tot 18 augustus duren voordat ze alle acht be schikbaar waren. Aan de datum van 3 juli was de feestelijke opening van de Zandvoortse lijn op 1 juli voorafgegaan, een gebeurtenis van jewelste want eigenlijk ging het om iets to taal nieuws op tramgebied. Reden om daar even verder bij stil te staan. Om half elf kwamen de talloze genodigden waaronder een aantal hoogwaardigheidsbekleders in het Haarlemse Bronge bouw bijeen. Na een toespraak door de heer A. van Rossum, president van het college van commissarissen van de enet, begaf men zich via een erepoort naar het Herenhek, waar een versierde tramwagen gereed stond. Eerst voerde de rit langs straten, waar vele bewoners de vlag hadden uitgestoken naar het zenuwcentrum van de enet aan de Leidsevaart. Nadat men daar kennis had genomen van de technische aspecten vertrok men verder naar Zandvoort waar men zich tenslotte in een lunch in Hotel d'Orange verenigde. Men vraagt zich af of de genodigden zoveel oog voor tram en techniek hadden dat hun het verschil tussen de enet en een voor het hotel aan het eindpunt staande paardetram van de Tramweg-Maatschappij Zandvoort duidelijk opviel en dus de nieuwe fase in het open baar vervoer, die toen ging aanbreken, genoeg tot hen door drong. Een en ander is wellicht aanleiding om hier nog wat technische bijzonderheden te geven, zoals men die aan de Stationsplein: IOI

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 101