DRS. J. BART UHTENHOUT Klein Duimpje en de Reus Het winkelpaleis van v&d aan het Verwulft Inleiding De laatste jaren heeft het warenhuis van Vroom Drees- mann aan het Verwulft een gedaanteverandering ondergaan. Zo werd het exterieur gereinigd en hersteld, werden van de vensters de glas-in-loodramen gerestaureerd en de onderste ramen van bordeaux-rode panelen voorzien, de bovenste ver diepingen als restaurant in gebruik genomen en werd het ge heel in het licht gezet. Het gebouw komt voor in de lijst van het Monumenten Inventarisatie Project, zal mogelijk als toe komstig rijksmonument worden voorgedragen en werd gese lecteerd als één van de 180 bijzondere gebouwen in Haarlem door de samenstellers van de Architectuur Gids Haarlem Bij het zien van een dergelijk opvallend element in de skyline van Haarlem dringen zich tal van vragen op. Hoe was het mogelijk dat een dergelijk volumineus gebouw in de binnen stad van Haarlem kon worden gebouwd? Wat vormde daar toe de aanleiding? Wie nam het initiatief daartoe en onder wiens goedkeuring gebeurde het? Werden er voorschriften overtreden, en zo ja, op welke wijze? Waarom werd dit wa renhuis juist daar gebouwd? Wat was de invloed daarvan op de historische stedelijke structuur? Maar ook vragen als wat was het beleid van de plaatselijke overheid toen, hoe reageer de het publiek en een particuliere instelling als de Vereniging Haerlem en wat was nu precies de rol van de toen kersverse Schoonheidscommissie. Het warenhuis van v&d aan het Ver wulft leverde, in de tijd gezien, niet alleen een markant hoog tepunt in het Haarlemse stadsbeeld op, maar bovenal een boeiende bouwgeschiedenis. Voor een inzicht in de ontwikkeling van het winkelbedrijf van v&d in Haarlem werd door mij jaren geleden op uitvoeri ge schaal archiefonderzoek gepleegd in het secretarie-archief van de gemeente Haarlem, het archief van het toenmalige Be drijf Openbare Werken, het archief van de toenmalige Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, het Bedrijfsarchief van v&d in Amsterdam en het gemeentearchief in Haarlem. Daarnaast werden de archieven van de Vereniging Haerlem en de Schoonheidscommissie geraadpleegd en dagbladen als Het 112

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 112