Haarlems Dagblad, De Haarlemsche Courant en het Bloe- mendaalsch Weekblad. v&D in Haarlem Voor het verkrijgen van een goed inzicht in het 'groeiproces' van v&d in de Haarlemse binnenstad is een onderzoek naar de vroegste geschiedenis en het ontstaan van dit bedrijf in Haarlem onontbeerlijk. Ik beperk me hierbij tot de hoofdza ken. De geschiedenis per lokatie biedt immers al voldoende stof om uitgebreid bij stil te staan. De bouw van de verschil lende vestigingen in Haarlem is min of meer op dezelfde wij ze tot stand gekomen. Aanvankelijk werd één pand tot winkel ingericht waarna een aantal belendende panden werd aange kocht en verbouwd. Zo mogelijk werden panden in de directe omgeving of elders in de stad aangeworven, zodat eventuele uitbreidingen in de toekomst onbelemmerd konden plaats hebben. Uiteindelijk kwam dan één groot winkelhuis op de plaats van een aantal kleinere panden. Tot drie keer toe zou v&d deze expansiewijze in de Haarlemse binnenstad toepas sen, zij het op steeds grotere schaal. De eerste vestiging van v&d kwam bij toeval in de Korte Veerstraat terecht. Aan het eind van de negentiende eeuw vond de zakelijke associatie plaats tussen de heren W.H. Vroom en A.C.R. Dreesmann, die in die tijd al in Amsterdam een opmerkelijk zakelijk succes op het terrein van de manu- facturenhandel hadden geoogst. Samen met G.B.E. Rosen- möller, die een manufacturenhandel in Hamburg dreef, werd uitgezien naar een geschikte lokatie in Nederland om geza menlijk een nieuwe zaak te beginnen. Dit was rond 1895. Het jaar daarop, in 1896, sloot de manufacturenhandel van de Gebr. van Vriesland haar winkelpanden in de Korte Veer straat in Haarlem. Het driemanschap Vroom, Dreesmann en Rosenmöller zag zijn kans schoon en nam deze winkelpan den over. Kort daarop, op 11 juli 1896, werd de nieuwe zaak op de nrs. 2-4 en het ertegenover liggende pand nr. 5 geopend onder de naam Magazijn 'de Zon'. In 1903 werd besloten tot de oprichting van een vennoot schap, die twee jaar later, in 1905, werd omgezet in de N.V. Haarlemse Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann2), hetgeen onder de naam v&d een blijvend begrip is geworden. De eerste winkelhuizen De lokatie aan de Korte Veerstraat was in die tijd zeer ge schikt voor zakendoen. In die jaren waren de Kleine Hout straat, Korte- en Lange Veerstraat als winkelstraten aanzien lijk in trek. Rond 1900 vormden deze straten het hart van de winkelstand te Haarlem 3). Binnen drie jaar na de opening van de eerste manufacturenzaak werden het hoekpand Korte 113

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 113