Grote Houtstraat nr. 70, het winkelhuis van v&d kort na de opening op 16 september 1911. (bedrijfsarchief Vroom en Dreesmann Nederland BV, Amsterdam) enige foto in dat jaarverslag!) van het pand Verwulft nr. 8. Het onderschrift luidt: Verwulft nr. 8, pakhuis van den heer J.G. Wackwitz, dat wegens uitbreiding der Firma Vroom en Dreesmann weldra zal verdwijnen. Dat 'weldra' duurde ove rigens nog even, want het bewuste pand kon pas in 1927, dus tien jaar later, door v&d worden aangekocht6). De notulen van de Vereniging Haerlem geven geen opheldering over de herkomst van deze informatie, maar mogelijk was L.C. Du- mont aanreiker van dit bericht. Hij was vanaf 1902 als direc teur aan het Bedrijf Openbare Werken der gemeente Haarlem verbonden en hij was bestuurslid van de Vereniging Haerlem vanaf 1904 tot aan zijn dood, in 1935 7). Na 1917 wordt het wat rustig rond v&d in de Grote Hout straat. De bouwactiviteiten aan het Spaarne eisen naar alle waarschijnlijkheid veel aandacht. De nieuwbouw aan het Spaarne/hoek Korte Veerstraat was echter nog maar net vol tooid of v&d richtte toch maar weer de aandacht op het filiaal in de Grote Houtstraat. En dat gebeurde niet zomaar. De voorgestelde doorbraak naar de Amsterdamse en Slachthuis- buurt via de Korte Veerstraat bleek niet door te gaan. Boven dien breidde Haarlem zich toen aan die zijde veel minder uit dan aan de westkant. Tengevolge daarvan liep de winkelstand in de Korte Veerstraat langzamerhand achteruit, terwijl in het filiaal in de Grote Houtstraat steeds hogere omzetten werden bereikt. De onderhandelingen beginnen Verwulft 8-10, omstreeks 1900. (foto: Gemeentearchief Haarlem) Het was in het jaar 1925 dat uitbreiding van v&d in de Grote Houtstraat weer ter sprake kwam en wel in een rapport van Dumont8). Hij hield zich in die tijd bezig met een reorganisa tie van het Verwulft voor het verkrijgen van een verbeterde verkeerssituatie. Het Verwulft was toen veel smaller dan nu het geval is. De bebouwing aan de zuidzijde stak veel verder naar voren, zodat het Verwulft een flessehals vormde voor het verkeer over de Gedempte Oude Gracht. In Dumonts rap port zijn twee plannen opgenomen, waaruit duidelijk blijkt dat hij op de hoogte was van uitbreidingsplannen van v&d, die hem overigens zeer goed te pas kwamen. Het ene plan (plan a) voorzag in het verleggen van rooilijnen aan de zuid zijde van het Verwulft, waarbij een smalle strook van de be staande bebouwing afging. Het tweede plan (plan b) was veel rigoreuzer van opzet. Daarbij ging Dumont uit van een drasti sche verlegging van de zuidelijke rooilijn. Hij kon dat alleen bereiken door de Paardesteeg, een openbare, smalle verbin ding tussen Gierstraat en Grote Houtstraat, op te heffen en het gehele bouwblok tussen Verwulft en Paardesteeg als het ware een paar meter zuidwaarts te verplaatsen 9). Nogal ingrijpend 116

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 116