Gewijzigd en grotendeels zo uitgevoerd ontwerp voor een winkelgebouw van v&d, Verwulftzijde, J. Kuijt, 1929. (Gemeentearchief Haarlem, Secretarie-archief, 7de afdeling, 2de register, 1931/253) hoek Verwulft/Gierstraat, de totale hoogte van het gebouw nam toe en het trappenhuis aan de Gierstraat kreeg monu mentale verhoudingen. Het torenmotief bleef door Kuijt ge handhaafd, maar waarom deze door hem verplaatst werd wordt nergens vermeld. Waarschijnlijk gebeurde dit omdat de hoek bij de Gierstraat stedebouwkundig gezien een betere blikvanger opleverde. Bovendien kon een torenachtig volume het 'storende' effect van Van der Pigge op die plaats neutrali seren. Bij dit plan voelde de schoonheidscommissie volledige betrokkenheid en liet zich niet onbetuigd. Zij vond het gehee- le plan architectonisch in kwaliteiten belangrijk vooruitge gaan 47). De totale hoogte van het gebouw en de overgang naar de bestaande bebouwing vormden evenwel punten van kritiek. De bouwverordening liet weliswaar aan het Verwulft een gebouw toe dat hoger was dan de maximaal toegestane hoogte, in dit geval 20 meter, maar dan mocht de overschrij ding alleen aan de achterzijde plaats vinden en dan moesten de bovenste verdiepingen terugliggend vanaf de voorgevel gebouwd worden. Het plan van Kuijt voorzag echter in een gebouw, waarvan alleen al de gevelhoogte het maximaal toe laatbare overschreed en bovendien één terugliggende verdie ping teveel had. Ter vergelijking werd naar referenties ge- 128

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 128