Foto op pagina hiernaast: gewijzigd en uitgevoerd ontwerp van de toren/ hoekoplossing van het winkelgebouw van v&d, J. Kuijt, 1932. (Gemeentearchief Haarlem, Secretarie-archief, 7de afdeling, 2de register, 1932/91) hem een afzonderlijk ontwerp voor de toren ingediend waar bij de hoofdvormen iets versoberd waren en de vlaggemast bovenop was aangebracht, een en ander in de stijl van Du- dok 56). Over dit laatste ontwerp werd pas in 1932 door de schoonheidscommissie advies uitgebracht, en zij achtte noch de vorm, noch de plaats acceptabel 57). Zij wenste de plaats van de toren naast het pand van Van der Pigge, waarvan te gen die tijd wel was vast komen te staan dat dit pand bleef bestaan, en op één lijn met de te bouwen gevel aan de Gier straat 5S). De bekroning van de toren mocht achterwege blij ven, zodat de toren even boven het gebouw kon worden afge dekt. Daarop kan dan een fijn gemoduleerd en axiaal motief worden ontworpen. Zoo mogelijk zou een oplossing te vinden zijn door een geheele glastoren ter plaatse te ontwerpen59). Een dergelijk torenbekroning was in die tijd, in de architec tuurontwikkelingen is dan de Nieuwe Zakelijkheid in de be langstelling, geen nieuw gegeven. Twee jaar eerder bijvoor beeld was een dergelijk sierelement toegepast door de Gewijzigd ontwerp voor de toren/hoekoplossing van het winkelgebouw van v&d, J. Kuijt, 1929. (Gemeentearchief Haarlem, Secretarie-archief, 7de afdeling, 2de register, 1929/842) duo:,» 132

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 132