architecten G.J. Langhout en J.F. Staal bij hun Telegraafge- bouw aan de N.Z. Voorburgwal in Amsterdam. Zelf zou Kuijt een dergelijk gegeven verwerken in zijn ontwerp voor de verbouwing van het v&D-filiaal aan het Rokin in Amster dam in 1934, dat echter nooit werd uitgevoerd6o). Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de schoonheids commissie zond Kuijt een nieuw ontwerp in. Dit keer een vierkant torenlichaam met een cirkelvormige glastoren als be kroning en dit keer naast het pand van Van der Pigge. Daar mee ging de commissie akkoord 6l). Uiteindelijk is, om niet bekende reden, de toren schuin achter het pand van Van der Pigge terechtgekomen. Daardoor is het pand beter herkenbaar gebleven. Was het oorspronkelijk ontwerp echt wel zo slecht? Het torenlichaam was meer geleed en had het voor deze plaats noodzakelijke volume. Het uitgevoerde en door de commissie goedgekeurde ontwerp paste daarentegen in de nieuwe opvattingen over architectuur in die dagen. Welis waar toont het volume van het huidige torenlichaam te ijl en is de hoogte te gering, toch zou ik de glastoren zelf, het ver lichte symbool van v&d, voor geen goud willen missen, u niet en v&d ook niet. De uitvoering Over de bouw zelf zijn, in dit verband, niet veel bijzonderhe den te vertellen. Het winkelpaleis werd in twee fasen ge bouwd. In de eerste plaats gebeurde dat om de stagnatie in de verkoop tot een minimum te beperken, in de tweede plaats om het winkelend publiek niet al te veel te hinderen waardoor een verminderde trek naar deze v&D-vestiging zou kunnen ontstaan. In de derde plaats, last but not least, hoopte v&d tot op het laatste moment nog dat de eigenaar van drogisterij van Van der Pigge door de knieën zou gaan en alsnog tot verkoop van het omstreden pand zou overgaan. De plannen op dit punt werden tot het laatst mogelijke uitgesteld. We kennen al lemaal de geschiedenis. De eigenaar. Van Os, en de heren Vroom en Dreesmann voerden een vriendelijke strijd, altijd beleefd tegen elkaar en beminnelijk, maar beide partijen even onverbiddelijk. Van Os won de strijd en bleek de sterkste. De eerste fase ging ter hoogte van de voormalige Paardesteeg van start. Eind 1929 werd een begin gemaakt met de sloop van de panden aan de Gierstraat, de Paardesteeg en een ge deelte van de bebouwing aan de Grote Houtstraat. Begin 1930 kon de bouwput ten behoeve van de twee kelderniveaus worden gegraven. Vanaf dat moment groeide het nieuwe winkelgebouw gestaag boven de bestaande bebouwing uit. Op 24 april 1931 kon de vlag gehesen worden toen het hoog ste punt van de eerste fase werd bereikt62). Omstreeks het be- 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 133