Het warenhuis van v&d aan het Verwulft, begane grond, kijkje in de 'etalage-gangen', 1934. (Bedrijfsarchief Vroom en Dreesmann Nederland bv, Amsterdam) elementen van het Art Deco, zoals de glas-in-lood-ramen en de decoratieve onderdelen van natuursteen. De kubisch ge vormde bouwvolumes en de sobere compositie van de gevel vlakken gaan weer richting Nieuwe Zakelijkheid. Van een stijleenheid is echter geen sprake, meer van een ondefinieer baar stijlgebeuren. Het is de architect niet geheel aan te wrij ven. De situering was hoogst ongelukkig en verwarrend, de voorwaarden ter plaatse van Van der Pigge uiterst onzeker en op de punten en komma's werd gehakketakt. De opening Het Haarlems Dagblad besteedde op 14 mei 1934 ruime aan dacht aan de opening van het winkelgebouw. De vertegen woordigers van de plaatselijke pers werden in het nieuwe ge bouw rondgeleid en gaven van deze gebeurtenis verslag. Hiernavolgend zijn de belangrijkste delen daaruit overgeno men. Wij doorliepen het hoogste gebouw van Haarlem van het dak tot de kelders - een 'wandeling' van vijf kwartier! - en verlie ten het, vol bewondering voor wat de bekwame Amsterdamse architect, de heer Jan Kuyt WZN, met talrijke medewerkers, hier gewrocht heeft en ook voor de ondernemingsgeest der directie, die in dezen tijd van malaise haar hoop op en ver trouwen in de toekomst blijkbaar niet heeft verloren. Het ge bouwde gedeelte heeft een grondoppervlakte van ongeveer 2000 m2. Het gebouw bestaat uit een lagen en een hoogen kelder, beganen grond, tusschenverdieping en zes verdiepin gen. Beginnende bij den gevel aan de Groote Houtstraat is er ter linkerzijde een brandtrappenhuis, daarnaast sluiten aan de wand- en eilandetalages en vitrines welke een oppen'lakte beslaan van 400 m2) en uitkomen aan de gevels Groote Hout- 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 135