straat, Verwulft en Gierstraat. Een ruime passage, met een totale lengte van 75 M., loopt langs en tusschen de étalages en heeft een vloerbedekking van Italiaansche Travertin. Alle étalages zijn uitgevoerd in bronswerk. In de passage is toe gang tot de parterre en aan de Verwulft-zijde is een directe toegang naar den hoogen kelders naar de nieuwe afdeling huishoudelijke artikelen en levensmiddelen en naar die in richting, die ook nu eerst in gebruik zal worden genomen en waar haastige Haarlemmers elkaar ongetwijfeld zullen ver dringen; het snelbuffet'Aan de Gierstraatzijde is de toe gang voor het personeel en naar de afdeeling expeditie en goederen-ontvangst. De magazijnen zijn ondergebracht in den lagen kelders, die 6'f M, beneden den beganen grond is gelegen. Zij zijn met een glijbaan met den beganen grond verbonden, zoodat de ontvangst der goederen van de straat zijde langs snellen en practischen weg kan geschieden. In den reeds genoemden hoogen kelders...is ook het atelier voor de etaleurs, die hier steeds bezig zijn met teekenen, schilderen, het ontwerpen van nieuwe reclame-middelen voor de étalages en het teekenen van prijskaarten. Trapverbindin- gen leiden van hier naar alle étalages en eiland-vitrines. Het breede hoofdtrappenhuis voert van den hoogen kelder tot de vijfde verdieping en is uitgevoerd in Napoleon-marmer. In dit trappenhuis zijn twee Star-personenliften; er zijn natuurlijk ook goederenliften) de liftkooien zijn uitgevoerd in mahonie hout en eschdoornhout. Op het dak zijn de machinekamers voor de motoren der liften. De groote lichtbal, die door alle verdiepingen heen loopt, be slaat een oppervlakte van 200 m2 en wordt op de zesde ver dieping afgesloten met een monumentalen glaskoepel, voor zien van geschilderd gebrand glas. De balustraden van deze hal zijn bekleed met Napoleon-marmer afgezet met gouden tegels. Het geheel maakt een grootschen en voornamen in druk. Het is interessant den koepel op den zesden verdieping van nabij te zien. Om het personeel in staat te stellen den koe pel schoon te houden, zijn 'wagentjes' met glazen zitplaatsen aangebracht, die op rails om het geweldig samenstel van glas en lood kunnen heenloopen. Het gaat niet aan, aan alle afdeelingen op de verschillende verdiepingen speciale aandacht te wijden; wij zouden daar voor een pagina van de krant nodig heben. Maar wij moeten een uitzondering maken voor de vijfde verdieping, waar de kunst- en schilderijenafdeeling en de afdeeling kleine meube len zijn. Hierbij sluit zich aan de ruime en buitengewoon ge zellig ingerichte lunchroom waar de bezoekers, behalve van alles wat de groote en modern ingerichte keukens leveren,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 136