kunnen genieten van een schitterend uitzicht over de stad. Ook de zesde verdieping verdient nog vermelding. Van hier uit toch wordt de geheele inrichting beheerd en geadmini streerd. Hier zijn de kantoren van de directie, de wacht- en spreekkamer, het kassierskantoor, de afdeelingen boekhou ding en correspondentie, de reken- en schrijfmachinekamer, het archief, de offertekamers met de wachtkamer voor reizi gers, het personeelsbureau en de telefooncentrale. Ook zijn hier ondergebracht de koffiekamers en de keuken voor het personeel, de beddenmakerij en de behangerij. Het uitzicht van deze verdieping is natuurlijk nog mooier dan de vijfde; geheel Haarlem en omgeving liggen hier voor u open 63). De openingsadvertentie van v&d zelf vermeldde: Dien dag zal geen verkoop plaats hebben, zoodat eenieder in de gelegen heid wordt gesteld, rustig het meesterwerk van architectuur op winkelgebied te bewonderen64). Zo was het warenhuis van v&D een feit en lange tijd zou het onder de naam het 'Grote v&d' een begrip zijn. Is het niet hét gebouw in Haarlem waar vrijwel iedere Haarlemmer voetsporen heeft achtergelaten? Klein Duimpje en de Reus Enkele dagen voor de officiële opening plaatste v&d een ad vertentie in het Haarlems Dagblad. Zij bracht daarbij op schrille wijze de tegenstelling tussen het oude, dat verdwenen was, en het nieuwe als volgt onder woorden: Wel fraai was 't hoekje van 't verleden, toch wint de schoonheid van het he den 6s). Of, wat te denken van het volgende onderschrift bij een foto van de hoek Verwulft/Gierstraat in de Stads Editie tijdens de bouw een jaar eerder: Van klein duimpje en de reus mag men wel spreken, nu het trotsche, machtige gebouw van de firma Vroom en Dreesmann het stadsbeeld beheerscht, onder zich neer ziet op het nietige huisje van de firma van der Pigge66). De drogisterij van Van der Pigge is in Nederland een klassiek voorbeeld geworden van de kleine zelfstandige die niet uit de weg ging voor de belangen van een grote handelsonderne ming, in dit geval v&d. Het is echter geen unieke situatie in ons land. Een soortgelijk probleem heeft zich voorgedaan bij de bouw van het postkantoor in Utrecht waar de eigenaar van een belendend pand de bouw hinderde omdat hij zijn eigen dom niet van de hand wenste te doen. Pas na jaren werd deze kwestie opgelost via een zeer moeizame onteigeningsproce dure 6?). Een tweede, even klassiek geworden, voorbeeld als drogiste rij Van der Pigge wordt aangetroffen in Amsterdam, waar al veel eerder, namelijk omstreeks 1885, bij de bouw van het Victoria-hotel aan het Damrak/hoek Prins Hendrikkade, de 137

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 137