De openbare weg werd aldus in een steeds toenemende mate door tal van voertuigen gebruikt. De onoverzichtelijkheid van het totale verkeer, met name in de binnenstad, nam in een steeds sneller tempo toe. De uitbreidingsbehoefte van v&d kwam op het juiste moment om althans aan de verkeerssitua tie op het Verwulft het hoofd te kunnen bieden. Tot zover de hoofdingrediënten. Voorafgaand aan de bouw van het nieuwe winkelgebouw diende zich een groot aantal voor- en tegenstanders aan. De grootste bezwaren vanuit de gemeenteraad hadden betrekking op de voorgestelde ruiling van grond, de extra teruglegging van de rooilijn aan het Verwulft, de problemen rond het hoekpand Grote Houtstraat nr. 66 en de financiële consequen ties. Weerstand ontstond ook tegen het idee dat de gemeente in verregaande mate tegemoet zou komen aan v&d 7'). In de discussie werden soms zeer 'vergaande' argumenten ge bruikt: Het feit, dat zij [v&d] daar zal krijgen één groote aaneengesloten bebouwing aan drie drukke verkeerswegen, is voor haar onbetaalbaar. Als zij er een half miljoen er bij betalen moest, zou dat nog niet te veel gevergd zijn, want zij verkrijgt door deze transactie een zeldzaam gunstige positie. De sitatie van de 'Bijenkorf in Amsterdam is lang zoo gun stig niet. Voor zoover spreker bekend, wordt deze gunstige si tuatie alleen overtroffen door die van het 'louvre' in Parijs. Men maakt het de firma al te gemakkelijk door naast de rui ling van grond, haar nog een bijdrage te geven in de verbou- wingskosten. Is het zoo begeerenswaardig voor het aanzien van de Gemeente, daar zoo'n manufacturen-'paleis' te krij gen, aldus het raadslid Peper 72). Maar er gingen ook stem men op die zich voor de plannen uitspraken en een breed Verwulft nastreefden 73). Vooral ten aanzien van de verkeers situatie onthield men zich niet van commentaar. Er ontstond een hevige discussie over het al dan niet verbreden van het Verwulft ten gunste van het verkeer. Er waren voor- en te genstanders. Tegenstanders komen vaak met de leukste argu menten. Een raadslid met verziende blik merkte het volgende op: Maar zal daarna het Verwulft dan breed genoeg zijn, ook voor de toekomst? Spreker vraagt zich wel eens met onge rustheid af, waar het heen gaat met de wegen? Wanneer men tegenwoordig de agenda's voor de raadsvergaderingen in verschillende plaatsen bekijkt, is alles wat aan de orde komt: wegen, wegen en nog eens wegen. Dat is blijkbaar het eenige belangrijke punt, dat men kan behandelen. De vorige spreker zeide, dat de weg te smal is, en spreker vraagt zich af, wan neer hij dan eindelijk eens te breed zal worden 74). Door de voorstanders werd onder andere gesteld dat de gemeente zich

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 140