menging van de commissie op het tweede ontwerp leverde de groteske zadeldak-vorm aan de Gierstraat op. Het tot verve lens toe blijven veranderen van de hoekoplossing rondom het pand van drogisterij Van der Pigge leidde uiteindelijk tot een compromis. Wat was het standpunt van de diverse oudheidkundige vere nigingen? Van de Vereniging Haerlem is bekend dat zij aan de bouw van het 'Kleine v&d' aan het Spaarne totaal geen aandacht besteedde 78). Wat betreft de plannen van v&d en Dumont aan het Verwulft zou te verwachten zijn geweest dat de Vereniging Haerlem luidkeels haar stem zou laten horen. Tenslotte dreigde een belangrijk stukje historisch stedelijke structuur drastisch te veranderen en een geheel bouwblok, waarin zich een aanzienlijk aantal panden bevond die nu op de monumentenlijst zouden zijn terechtgekomen, met de grond te worden gelijk gemaakt. In welke mate is de aanwe zigheid van Dumont, die vanaf 1904 deel uitmaakte van het bestuur, op het uitblijven van protest van invloed geweest? Zeker na de ervaringen met het winkelgebouw aan het Spaar ne zou te verwachten zijn dat de Vereniging Haerlem alert zou reageren op de ontwikkelingen rondom het Verwulft. Bo vendien was het trapgeveltje Verwuft nr. 8 al in het jaarver slag over 1917 aan de orde geweest in de vorm van een me dedeling dat dit pand in de naaste toekomst zou gaan verdwijnen 79). Wel bereikte in 1925 de gemeenteraad een adres dat voornamelijk gericht was op de instelling van een monumentenverordening. De aanhef luidde als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging Haer lem te Haarlem, de Oudheidkundige Bond te 's Gravenhage, de Vereeniging Hendrick de Keyser te Amsterdam, de Bond Heemschut te Amsterdam en Dr. Jan Kalf, Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's Gravenhage, dat zij met groot leedwezen hebben moeten vaststellen, dat sedert lang en vooral in den laatsten tijd veel fraaie gebouwen en huizen in de Gemeente Haarlem onder den moker verdwij nen, of gevels soms gedeelten daarvan door verbouwing wor den verminkt8o). Opmerkelijk is dat over de toekomstige wij zigingen aan het Verwulft met geen woord gerept wordt, terwijl de opdracht aan Dumont om plannen voor het Ver wulft te maken dateert uit december het jaar daarvoor, in 1924 en het bestuur van de Vereniging Haerlem op de hoogte zou kunnen zijn 8l). Maar wellicht wilde het bestuur van de Vereniging Haerlem Dumont niet dwarsbomen en zocht zij de actie zocht in een meer algemeen protest tegen ophanden zijnde ontwikkelingen? In ieder geval ontbreekt ieder spoor van protest dat direct gericht is op de plannen rond het Ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 142